Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Tm 4:6-16
Eksiõpetuste tõrjumisest6Kui sa seda vendadele õpetad, siis sa oled Kristuse Jeesuse tubli teenija, üles kasvanud usu ja hea õpetuse sõnades, mille järgi sa oled hakanud käima.
7Aga labased kõned ja vananaistejutud lükka tagasi, harjuta end jumalakartuses!
8Sest kehalisest harjutamisest on vähe kasu, aga jumalakartus on kasulik kõigeks ning sellel on praeguse ja tulevase elu tõotus.
9See sõna on ustav ja väärib igati vastuvõtmist:
10selleks me ju näeme vaeva ja võitleme, sest me oleme oma lootuse pannud elava Jumala peale, kes on kõigi inimeste, iseäranis usklike Päästja.Juhised Timoteosele11Seda käsi ja õpeta!
12Ärgu keegi mõtelgu üleolevalt sinu noorusest, vaid saa usklikele eeskujuks kõnes, käitumises, armastuses, usus, puhtuses!
13Ole hoolas ette lugema, ergutama, õpetama, kuni ma tulen!
14Ära jäta hooletusse vaimuandi, mis sulle anti ennustuse läbi, kui vanemad panid oma käed sinu peale!
15Nende asjade peale mõtle, ela selles, et su edenemine oleks avalik kõigile!
16Pane tähele iseennast ja õpetust, jää kõigesse sellesse püsima, kui sa seda teed, siis sa päästad enda ja need, kes sind kuulavad.
Füüsiline vormisolek on moes, eriti läänemaailmas. Jõusaalid, terviseklubid ja personaaltreenerid moodustavad olulise äriala. Füüsiline tippvorm on väärtuslik, kuid vaimulik vormisolek peaks usklikele olema sellest kõrgem prioriteet (s 8). Mõlemate saavutamiseks on vaja trenni teha ning Paulus tõmbabki mõlema vahele ühendavaid jooni, õpetamaks Timoteosele kuidas juhtida kogudust.
Trennis käimiseks on vaja keskenduda. Sportlased ei saa lubada oma tähelepanu hajumist - samamoodi ei saa seda teha ka vaimulikud töötegijad (s 6,7). Spekuleerivad küsimused ja põnevad jutud võivad tunduda väga huvitavatena, kuid meie mõõdupuuks nende hindamisel peaks olema see, kuivõrra nad muudavad meid enam Kristuse sarnaseks. Ja vastavalt sellele tuleks neile ka aega kulutada. Trennis olla tähendab finišilinti oma silme ees pidada (s 8-10). Auhinnad ei tule koheselt kätte, ning sageli tundub meile et me pole üldse edausamme teinud. Meie lootus aga peab olema pandud tuleviku tõotustele . Taoline käitumine ei ole sugugi rumal, sest see tähendab usaldada elavat Jumalat, kelle arm ja heldus on suured ning kelle süda on avatud.
Trenn nõuab vastupidavust (s 12,14,16).Paulus julgustab Timoteost mitte kohe alla andma negatiivsete kommentaaride pärast oma nooruse kohta. Pigem tuleb tal kriitikud vaigistada oma särava eluviisiga. Ka ei tohiks tema ind raugeda paljalt väsimuse tõttu, sest treenimine tähendab teatavate rutiinide omaksvõttu (s 14). Jumalakartlik eluviis aga nõuab kõige enam pühendumist õppimisele ning Piibli õpetamisele. On ju Piibel Jumala üks peamisi vahendeid mille abiga kinkida meile vaimulikud musklid ja tervis. Trenn nõuab hoolikat ja läbimõeldud tööd ( s 15,16). Samamoodi kui sportlased peavad hoolega jälgima oma treenimiskoormust, et end mitte üle kurnata ja mitte lubada end haavata või mõnel muul viisil mõjutada lasta. Ja nii nagu sportlane jälgib hoolega oma treeningute kulgu ja plaani, et ta ei sooritaks alla oma võimete või kurnaks oma jõu -nii peab ka inimene kes Jumalat otsib olema järjepidev selles.
Selle kommentaari autor: Derek Tidball