Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Taevane ja maine tarkus

Neljapäev, 13. Oktoober 2011

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jk 3:13-18

Maisest ja taevasest tarkusest
13Kes teie seas on tark ja arusaaja? Las ta näitab hea käitumisega oma tegusid tarkuse tasaduses.
14Kui teie südames on aga kibedat kadedust ja riiakust, siis ärge hoobelge ega valetage tõe vastu!
15See pole ülalt tulev tarkus, vaid maine, hingelik, deemonlik.
16Sest kus on kadedust ja riiakust, seal on kärsitust ja igasuguseid halbu tegusid.
17Aga ülalt pärinev tarkus on esmalt puhas, siis rahumeelne, leebe, kuulekas, tulvil halastust ja häid vilju, erapooletu, teeskluseta.
18Rahutegijaile külvatakse rahus õiguse vilja.

“Loodu pimeduse sügavikust....ja seespool luuravast uhkusest, päästa meid hea Issand, oma armu läbi.” (John James Cummins)

“Mehe meelest on mõnigi tee õige, aga lõpuks on see surmatee.” (Õp 14.12)
Käesolevas tekstis jõuab Jaakobus kogu kirja läbiva teema juurde: tõeline tarkus ning selle vastand - just nii nagu oli kombeks taolises kirjanduses.
Salm 14 tundub New International tõlkes loetuna kummaline; mõnes teises aga osutav. Lähim tõlge kreeka keelest kõlaks umbes nii: “Kuid kui teie südameis on kibdeat kadedust ning isekat ambitsiooni, ärge kiidelge, eksides tõe vastu.” “Zelos” viitab intensiivsele ning ühe eesmärgi nimel jätkuvalt pingutavale meelelaadile ja on iseenesest teatud tüüpi lihtsameelsus. Kui eesmärk on hea, on tegu entusiasmiga, samalaadse pühendumisega mida Jeesus ilmutas visates templist välja rahavahetajad. Paulus kasutab samatüvelist sõna, manitsedes meid “innukalt taotlema “ vaimuandeid (1Kr 14:1).
Kuid kui “zelose” eesmärk on halb, muutub see surmatoovaks. Paulus kasutab seda sõna kirjeldades oma endist innukust kristlaste tagakiusamisel ning mõistab hukka korintlased, kes on liiga innukad tülitsema.
Isekas ambitsioon- “eritheia”- ei ole tavaline sõna. Selle võime leida veel vaid Filipi kirjas 1:17, 2:3 ja Rooma kirja 2:8. Tundub et see tähendab põhimõttelagedat pürgimust positsiooni omandamise suunas. Kõik selle väljundid on täis jumalatut ambitsiooni, eneseupitamist ja ebaausust. Taoline käitumisviis on meile kõikidele liigagi tuttav.
Jaakobus taskaalustab oma karmi hoiatuse kauni pildiga jumalikust elustiilist, mis toob meile meelde õndsakskiitmised, võttes ühtlasi kokku selles kirjas esitatud eetika. Loe 17.salmi aeglaselt, tehes väikesi palvetamise pause iga fraasi järel.

“Sel kes on langenud, pole tarvis karta kukkumist; see kes on madal ei pea pelgama uhkust; Tema kes on alandlik saab igaveseks Jumala enesele teejuhiks.” ( John Bunyan 1628-88)

Selle kommentaari autor: Annabel Robinson