Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 20:17-28
Jeesus kuulutab kolmandat korda ette oma surma ja ülestõusmist17Kui Jeesus läks üles Jeruusalemma, võttis ta kaksteist jüngrit kõrvale ja ütles neile teel:
18"Vaata, me läheme üles Jeruusalemma ja Inimese Poeg antakse ülempreestrite ja kirjatundjate kätte ning need mõistavad ta surma
19ja annavad ta paganate kätte teotada ja piitsutada ja risti lüüa; ning kolmandal päeval äratatakse ta üles."Igatsus au järele20Siis astus Sebedeuse poegade ema koos oma poegadega Jeesuse juurde, kummardas ja palus temalt midagi.
21Jeesus küsis: "Mida sa tahad?" Naine ütles talle: "Ütle, et need mu kaks poega istuksid su Kuningriigis üks su paremal ja teine su pahemal käel!"
22Aga Jeesus kostis: "Teie ei tea, mida te palute. Kas te võite juua karikast, mida minul tuleb juua?" Nad vastasid talle: "Võime küll!"
23Tema ütles neile: "Küllap te joote minu karikast, kuid istuda mu paremal või pahemal käel - ei ole minul seda anda, vaid see antakse neile, kellele mu Isa selle on valmistanud."24Ja kui need kümme sellest kuulsid, läks nende meel pahaseks kahe venna peale.
25Aga Jeesus kutsus nad enese juurde ja ütles: "Te teate, et rahvaste valitsejad peremehetsevad nende üle ja suured meelevallatsevad nende kallal.
26Nõnda ei tohi olla teie seas, vaid kes iganes teie seas tahab saada suureks, olgu teie teenija,
27ja kes iganes teie seas tahab olla esimene, olgu teie sulane,
28nii nagu Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest!"
Tänane tekst esitleb kahte täiesti vastanduvat viisi Jeesuse kui Messia ja Jumalast valitud Kuninga valitsemise mõistmiseks. Lähenedes Jeruusalemmale, võtab Jeesus aega, et selgitada oma jüngritele kuidas Inimese Poeg oma troonile asub (s 17-19). See on õudusttekitav - kõigepealt hukkamõistmine Iisraeli juhtide poolt; pilkamine ja piinamine paganate poolt mis tipneb kõige hirmsama sõna “ristillöömine” reaalsuseks muutumisega. Selle taga aga terendab ülestõusmine, ometi on sellel igavesel võidul ülim hind. Jeesuse tee valitsejakrooni juurde viib läbi ristilöömise.
Jaakobuse ja Johannese jaoks aga on kuningriigi sisuks hoopiski meelevald ja võim. Jeesus on tõotanud 12-le erilist positsiooni, need mehed aga soovivad kindlustada enesele veelgi priviligeerituma koha, ning kindlasti on raske Jeesusel nende ema sooville vastu panna ( s 20,21). Au ilma kannatuseta on meile kõikidele atraktiivne, kuid need kes Jeesusega koos tahavad valitseda, peavad tühjendama ka tema karika (s 22). See on jüngriks olemise kese - valmisolek kannatada koos Jeesusega praegu (Rm 8:17 “...kui me koos temaga kannatame, siis meid ka koos temaga kirgastatakse.”). Salmis 22 olev “teie”
on mitmuses, suunatud kõikidele jüngritele, sest neil kõikidel ja ka meil - on seesama probleem.
Ülejäänud 10 on nördinud (s 24),sest nad tahavad ka seda mida Sebedeuse pojad on küsinud. Taoline võidujooks staatuse järele hiilib iga vaimuliku juhi südames, ka kirikujuhtide omas - kindlasti meenub sulle mõni konkreetne juhtum. Ometi salgab selline püüdlus Kristuse kuningriigi olemuse täiesti. Kristuse kuningriigis mõõdetakse suurust teenimisega, kõrgeima võimaliku positsiooni juurde saab läbi orjaks olemise (s 26,27).
Paganad on need kes tahavad valitseda üle oma alamate ja kes lõid risti Inimese Poja. Ning see himu osutab nende enesekesksusele - nad tahavad olla jumalad.
Inimese Poeg aga on kui Kannatav Sulane, kelle surm kõikide inimeste pattude karistuse kandmisena, saab üksi lunastada meid ning avada ukse igavese elu juurde.
Selle kommentaari autor: David Jackman