Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 2:13-17
Jeesus kutsub jüngriks tölneri13Ja Jeesus läks taas välja järve äärde ja ta juurde tuli suur hulk rahvast ja ta õpetas neid.
14Ja edasi minnes nägi Jeesus Leevit, Alfeuse poega, tollihoone juures istuvat ja ütles talle: "Järgne mulle!" Ja too tõusis ja järgnes talle.
15Ja sündis, et Jeesus istus lauas tema kodus ning palju tölnereid ja muid patuseid istus koos Jeesuse ja tema jüngritega. Sest neid oli palju, kes temaga kaasas käisid.
16Ja kui variseride kirjatundjad nägid, et Jeesus sööb koos patuste ja tölneritega, ütlesid nad tema jüngritele: "Mis, kas ta sööb koos tölnerite ja patustega!"
17Seda kuuldes ütles Jeesus neile: "Ei vaja arsti terved, vaid haiged. Ma ei ole tulnud kutsuma õigeid, vaid patuseid."
Tölner e maksuametnik oli Jeesuse ajal raha peal väljas oleva, aadeteta inimese sümbol. Ta oli Rooma võimudelt ostnud maksude kogumise õiguse ja tegeles liigkasuvõtmisega. Variseride e juudi õpetlaste (nn eraldujate) arvates ei olnud õigel inimesel osadust sellise inimesega, kes petab oma ligimest ega tõrgu koostööst vaenuliku võõrvõimuga. Sellistest tuli hoiduda.
Varisere peeti tolle aja vagaduse ja siira usupürgimuse võrdkujuks. See ei lähe päriselt kokku negatiivsevõitu pildiga, mille annab variseridest Uus Testament. Variserid olid omaaegses ühiskonnas lugupeetud inimesed ja nende partei omas märkimisväärset autoriteeti ühiskonna eetiliste normide kujundamisel. Nad olid esindatud ka juutide Suurkohtus. Võib öelda, et variser oli oma aja positiivne kangelane – tölneriga ta ühes lauas ei istunud.
Millist suhtumist võid näha variseride poolt salmis 16? Kas pole pisut must-valge, isegi karikatuurne lahendus – õiged ja valed, head ja pahad?
Jeesus kaitseb kirglikult kõikide inimeste õigust osadusele Jumalaga – Ta asub nende poolele, keda inimesed oma piiratuses on Jumala riigi piiridest väljapoole lahterdanud. Ta on patuste ja hüljatute Kristus. Selle tõenduseks on ka see, et Ta sööb ühes lauas patuste ja tölneritega. Ühine söömaaeg oli ja on ka praegu nii juutide ühiskonnas kui väga paljudes teistes kultuurides sügava ühtekuuluvuse ja osaduse sümbol.
Jeesuse kutse “Järgne mulle!” sisaldab endas ka kutset järgida Jeesuse hoiakuid inimeste suhtes, olla toeks ja teenäitajaks neile, keda ühiskond või kogudus on “õigete” ringist välja arvanud.
Selle kommentaari autor: APÜ