Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 5: 12-16
Jeesus teeb puhtaks pidalitõbise 12 Ja see sündis, kui Jeesus ühes linnas viibis, vaata, seal oli mees üleni täis pidalitõbe. Ja kui ta nägi Jeesust, langes ta silmili maha ja anus teda: „Issand, kui sa tahad, siis sa võid mu puhtaks teha!” 13 Ja Jeesus sirutas käe välja, puudutas teda ja ütles: „Ma tahan, saa puhtaks!” Ja kohe lahkus pidalitõbi temast. 14 Jeesus keelas teda juhtunust kellelegi rääkimast ja käskis: „Mine näita ennast preestrile ja ohverda oma puhtakssaamise eest, nii nagu Mooses on käskinud, neile tunnistuseks!” 15 Aga sõnum Jeesusest levis seda enam, nii et suur rahvahulk tuli kokku teda kuulama ja saama temalt tervenemist oma haigustest. 16 Temal oli aga viisiks minna tühja paika ja seal palvetada.
Seestunud mees võib hakata häirima avalikku jumalateenistust; palavikus olev naine algatada epideemia (4: 33,38). Kui need olid veel “vastuvõetavad” riskid, siis juudi seadus tõmbas piiri nahahaiguste juurde.
Selleks, et peatada aeglase ja kohutava sandistumise levikut, isoleeriti pidalitõve-laadsete sümptomitega inimesed halastamatult. Kui kohutav pidi olema kuulda preestrit kuulutamas ebapuhtaks selle, keda armastad (3Ms 13:8)!
Kaastundlik puudutus on olemuselt instinktiivne, ometi oli Jeesuse kaasaegsetesse juurutatud teadmine, et Jumala püha rahva keskel oli taoline tegu räige piiriületamine. Ainult preestrid tohtisid haige taas teiste hulka lubada, samas ei olnud neil mingit erilist meditsiinilist teadmist või tervendavat väge. Isegi kui väljaarvatav inimene ei olnud veel nakkusohtlik, muutus ta selliseks üsna peatselt ja seetõttu pidi ta varakult pidalitõbiste kogukonnaga ühinema.
Süüria sõjapealiku Naamani tervendamisel kasutas Jumal prohvet Eliisat (Lk 4:27) Ja võibolla just see lugu õhutas ka meest tänases tekstis lootma, et see uus prohvet Jeesus suudab samuti pidalitõvest tervendada. Keegi aga ei osanud oodata seda, et Jeesus sirutab välja oma käe, üle nähtamatu keelatud piiri, ning puudutab tegelikult meest, keda ei tohtinud puutuda. Nähtavalt puhtaks saanuna tuleb mehel läbi teha ka käsuseaduses ettekirjutatud puhtusriitused, enne kui ta tagasi kogukonda lubatakse.
Tänapäeval on ühiskonnad pidevalt silmitsi vajadusega kaitsta end erinevate epideemiate eest - olgu selleks siis AIDS või laste seksuaalne kuritarvitamine, aga seda tehes tuleb vältida ühiskonnast isoleeritute klassi loomist. Paljudes riikides muutuvad käitumiseeskirjad järjest komplitseeritumaks, ühildudes kõikvõimalike variantidega kohtuliku kompensatsiooni väljanõudmisek. Nii kardavad inimesed järjest enam sirutada nende poole, kes võivad saada potentsiaalseks ohuallikaks. Seetõttu võib Jeesuse käitumine loetud loos olla meilegi tõsiseks väljakutseks.
Selle kommentaari autor: Vera Sinton