Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 19:16-30
Rikas noormees ja igavene elu16Ja vaata, keegi ütles Jeesuse juurde astudes: „Õpetaja, mis head ma peaksin tegema, et saaksin igavese elu?”
17Tema ütles talle: „Miks sa minult küsid, mis on hea? On vaid üks, kes on hea. Kui sa tahad ellu minna, siis pea käsud!”
18Mees küsis temalt: „Millised?” Jeesus lausus: „Ära tapa, ära riku abielu, ära varasta, ära anna valetunnistust,
19austa isa ja ema ning armasta oma ligimest nagu iseennast!”
20Noormees ütles talle: „Seda kõike ma olen pidanud. Mis mul veel puudub?”
21Jeesus lausus talle: „Kui sa tahad olla täiuslik, siis mine müü oma varandus ja anna vaestele, ja siis on sul aare taevas, ning tule, järgne mulle!”
22Aga kui noormees seda sõna kuulis, lahkus ta kurvastades, sest ta oli suure varanduse omanik.
23Siis Jeesus ütles oma jüngritele: „Tõesti, ma ütlen teile, rikas läheb taevariiki ränga vaevaga.
24Taas ma ütlen teile, et hõlpsam on kaamelil minna läbi nõelasilma kui rikkal minna Jumala riiki.”
25Aga seda kuuldes jüngrid hämmastusid väga ja ütlesid: „Kes siis küll võib pääseda?”
26Jeesus aga ütles neile otsa vaadates: „Inimeste käes on see võimatu, kõik on aga võimalik Jumala käes.”
27Siis kostis Peetrus: „Vaata, meie oleme jätnud kõik maha ja järgnenud sulle. Mis siis meile saab?”
28Aga Jeesus ütles neile: „Tõesti, ma ütlen teile, kes olete mulle järgnenud, uuestisündimises, kui Inimese Poeg istub oma kirkuse troonile, istute ka teie kaheteistkümnele troonile Iisraeli kaheteistkümne suguharu üle kohut mõistma.
29Ja igaüks, kes on jätnud maha majad või vennad või õed või isa või ema või lapsed või põllud minu nime pärast, saab nad tagasi sajakordselt ja pärib igavese elu.
30Aga paljud esimesed jäävad viimasteks ja viimased saavad esimesteks.
Noor mees teab kindlalt, mida ta soovib (s 16) - ja see võib olla ka põhjus, miks ta rikas on. Ta oleks kindlasti üks esimesi registreerijaid seminarile: ” 10 efektiivset harjumust igavese elu saavutamiseks.” Samas vastab Jeesus ka eelnevalt esitatud küsimustele (eelmistes peatükkides on neid esitatud vähemalt viiel erineval korral: Mt 18:1; Mt 18:21; Mt 19:3; Mt 19:16; Mt 19:25) ning seda tehes küsib ise mõistatuslikult “Miks sa küsid minult…?” (s 17), seejärel aga kordab klassikalist Vana Testamendi õpetust (s 18-20, 2Ms 20:12-16; 3Ms 19:18). Pole üllatav, et sellest noormehele ei piisa ning nii läheb Jeesus probleemi keskse teema - noormehe rikkuse juurde (s 21). Elu Jumala kuningriigis ei ole iial mugav ja seda näitab ka noormehe vastus (s 22).
Seejärel kommenteerib Jeesus oma vastust jüngritele. Rikkus ja vara on problemaatiline teema kõigile, kes seda omavad (s 23). Kaameli ja värava näite (s 24) seletamiseks on hilisemal ajal meeletult tinti kulutatud, ometi on see ilmselt vaid näide hüperboolist (poeetilisest liialdusest). Jeesus selgitab peaaegu-võimatut võimaliku läbi. Võibolla leiab teksti lugeja täna lohutust asjaolus, et tema ei ole rikas (hoiatus - ka rikkus on suhteline mõiste!), või sellest, et Jeesus ei käskinud kõikidel oma jüngritel kõike oma vara ära anda. Samas hoiatab RH Gundry: “See, et Jeesus ei käskinud kõikidel enda järgijatel ära müüa kogu enda omandit, on lohutuseks vaid sellist liiki inimestele, kellele Jeesus selle käsu kindlasti oleks andnud.”
Taaskord ilmutab “tagurpidi kuningriik” end jüngritele šokeerivalt. Kas kellelgi üldse on lootust, küsivad nad (s 25)? Jah, kindlasti! Pääste tuleb Jumalalt, mitte sellest mida teeme (s 26) ja see muudab kõik. Jumal ei jää võlgu kellelegi (s 28-30) ning see mida Matteus kirjeldab tulevikus antava tasuna, tuuakse praegusesse aega Markuse ja Luuka evangeeliumites ( vt Mk 10:30, Lk 18:30). See mida oled Jumalalt saanud juba praegu, on su “arvel” ka tulevikus!
Selle kommentaari autor: Emlyn ja Tricia Williams