Loe läbi alltoodud kirjakoht: Gl 2:1-10
Pauluse kohtumisest teiste apostlitega1Seejärel, neljateistkümne aasta pärast, läksin ma taas üles Jeruusalemma koos Barnabasega ning võtsin ka Tiituse kaasa.
2Ma läksin sinna ilmutuse kohaselt ja kõnelesin neile evangeeliumi, mida ma kuulutan paganate seas; tegin seda eraldi tunnustatud meestele, et ma tühja ei oleks jooksnud ega jookseks.
3Isegi Tiitust, kes oli minuga, ei sunnitud laskma end ümber lõigata, kuigi ta on kreeklane.
4Aga sissepugenud valevendade pärast, kes olid kõrvalt tulnud varitsema meie vabadust, mis meil on Kristuses Jeesuses, et meid orjastada,
5ei andnud me hetkekski järele ega alistunud neile, et teile jääks evangeeliumi tõde.
6Aga need tunnustatud mehed - ükskõik, millised nad olid, Jumal ei pea ju ühest inimesest rohkem lugu kui teisest - jah, tunnustatud mehed ei lisanud mulle midagi juurde.
7Vastupidi, kui nad nägid, et mulle on usaldatud evangeeliumi kuulutamine ümberlõikamatutele nõnda nagu Peetrusele ümberlõigatutele kuulutamine -
8sest see, kes tegutseb Peetruse läbi tema apostliametis ümberlõigatute heaks, see tegutseb ka minu läbi paganate heaks -,
9ja kui Jaakobus ja Keefas ja Johannes, keda peetakse sambaiks, tundsid ära mulle antud armu, siis nad sirutasid parema käe osaduseks mulle ja Barnabasele, et meie mingu paganate juurde, nemad aga ümberlõigatute juurde.
10Ainult et meil tuleb pidada meeles vaeseid, ja just seda ma olengi hoolega teinud.
See, mida Paulus oli Jeesusega kogenud andis talle võimsa tõuke jutlustamiseks, kuid kuigi ta jõudis hea sõnumiga paganateni, vajas ta ka peakoguduse juhtide toetust oma töö jätkamiseks. Ristiusu sünnipaik oli Jeruusalemmas. Seal leidis aet Suur Reede, Ülestõusmine ning Nelipühi. Ning see oli endiselt nn peakorter. Jeruusalemma koguduse “sammasteks” olid Jeesuse lähimad jüngrid, Peetrus ja Johannes, ning Jeesuse vend Jaakobus (s 9). Nad kõik olid mõjuvõimsad isiksused, ning Paulus soovis, et nad tema tööd toetaksid.
Tekstist ei selgu, kes too kohtumine Jeruusalemmas on sama, millest räägib Ap 15. peatükk. See võis toimuda ka eelmise Pauluse ja Barnabase Jeruusalemma külastuse ajal mida mainitakse veel Ap 11:29-30 ning Ap 12:25. Ükskõik millisel puhul - ei saanud see olla lihtne jutuajamine. Osad kohalviibivad inimesed toetasid mõtet, et paganatest kristlased peaksid kohanema juutide tavadega, sest nad olid juudi koguduses vähemuses ning Pühakiri ja ka doktriin nõudis, et nad tuleks ümberlõigata ( Ap 15:1). Kuid Paulus nimetab sellist mõtteviisi vääraks usuks, mis õõnestab tõelist kristlikku vabadust (s 4). Ta oli kindel, et pagankirstlased võivad ka koguduses säilitada oma etnilise identiteedi. Miski ei takista neil Kristusele kuulumast paganatena. Paulus uskus multikultuursesse ja multirahvuslikku kogudusse.
Ja Pauluse nägemus jäi kestma. Koguduse “sambad”, tundsid ära armu, mille Jumal oli Paulusele andnud ning läkitasid ta koos toetusega paganate keskele tagasi misjonitööd jätkama (s 9). Nende otsus täitis Pauluse värske kindlusega töö suhtes, mida ta oli kutsutud tegema. Kui ta hiljem kuulis, et mõnede teiste jaoks ei olnud see küsimus ikkagi lahendatud, tekitas see talle suurt muret. Ka tänapäeva maailmas võivad mõned vestlused olla keerukad ja täis kõhklusi, näiteks kui koguduse lõhenevad vana toimimisviisi ja selle vahel “kuidas nüüd tehakse” või “miliste inimesteni me tahame jõuda.”
Selle kommentaari autor: John Proctor