Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Valik on meie

Neljapäev, 23. Veebruar 2017

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Gl 5:19-26

Armastusest kui Vaimu viljast
19Lihaliku loomuse teod on ilmsed, need on: hoorus, rüvedus, kõlvatus,
20ebajumalateenistus, nõidus, vaen, riid, kiivus, raevutsemine, isemeelsus, lõhed, lahknemised,
21kadetsemine, purjutamised, prassimised ja muu sarnane, mille eest ma teid hoiatan, nagu ma varemgi olen hoiatanud, et need, kes midagi niisugust teevad, ei päri Jumala riiki.
22Aga Vaimu vili on armastus, rõõm, rahu, pikk meel, lahkus, headus, ustavus,
23tasadus, enesevalitsus - millegi niisuguse vastu ei ole Seadus.
24Jeesuse Kristuse omad on lihaliku loomuse risti löönud koos kirgede ja himudega.
25Kui me elame Vaimus, siis käigem ka Vaimus!
26Ärgem olgem auahned, üksteise ärritajad, üksteise kadestajad!

Elu Vaimus ei ole võimalik konserveerida, vaid seda tuleb igapäevaselt uuendada. Meie vajadus Püha Vaimu järele on jätkuv nagu hapnik iga järgmise hingetõmbe jaoks. “Hinga mu peale, Jumala Hingus - täida mind uuesti eluga” (Edwin Hatch, 1835–89)

Eilne piiblitekst lõppes armastuse käsuga (Gl 5:13-15), aga armastusest on palju lihtsam rääkida kui seda tegudes väljendada. Kuidas olla armastav, kui enda sisemisest headusest ja soovist jääb puudu? Mõned galaatlased oleks vast öelnud: “Just sellepärast vajame käsuseadust. Käsk näitab meile kuidas peame käituma. Käsk õpetab, mida teha.” Paulus aga räägib teisest allikast - Jumala Pühast Vaimust. Galaatlased olid kogenud Püha Vaimu oma usutee alguses (Gl 3:2-5). Nüüd tahab Paulus, et nad õpikisd ammutama Püha Vaimu jõust ja juhtimisest vajalikke juhtnööre argikäitumiseks. Paulus on veendunud, et vastupidiselt käsuseadusele suudab Püha Vaim varustada inimest õigeteks valikuteks vajaliku väe ja headusega.

Milline suhe peaks siis kristlasel  Püha Vaimuga olema? Ta peaks olema Vaimu poolt juhitud (s 18). Ta peaks toitma ja tugevdama endas seda, millele Püha Vaim osutab (s 17). Ta peaks lubama viljadel esile tulla (s 22). Ta peaks Püha Vaimuga sammu pidama (s 25). Kristliku elu sisu on teekond ja viljakandmine:  Püha Vaimu tee ning Vaimu viljades kasvamise valimine.

Väljend “lihalik (patune) loomus” esineb neis salmides mitmel korral  (s 16,17,19, 24). Kreekakeelne sõna väljendi “liha” kohta viitab inimloomuse haprusele, kui see jääb vaid inimlike varude juurde. Mitte kõik meie patud ei ole ihulikud. “Lihaliku loomuse teod” (s 19) - on samavõrra defektse tahte ja kõikuvate tunnete vili, kui ka isekusest täidetud ihude vili.

Püha Vaim saab muuta kõik need alad. Püha Vaim on vägi mis tuleb väljapoolt inimest ning mis on läkitatud Jeesuse nimes, täites endaga kogu inimloomuse tugevalt ja kindlalt ja tuues esile rikkaliku ning tundliku vilja, mis kosutab kaasinimest ja toob au Issandale (s 22-23). “Liha” ei ole enam valikute määratleja; tema ajastu on lõppenud (s 24). Inimese elutempot ja rütmi juhib Püha Vaim (s 25).

 
Kas sinu elu on võitlus selle vahel mida Jumal soovib ning mida sina soovid - eriti peale seda, kui said kristlaseks? Kinnita end Kristuse võidus ristil, ning palu, et Püha Vaim võiks sind jätkuvalt täita.

Selle kommentaari autor: John Proctor