Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kes keda?

Esmaspäev, 19. Oktoober 2020

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 4Ms 22:1-20

Baalak kutsub Bileami
1Ja Iisraeli lapsed läksid teele ning lõid leeri üles Moabi lagendikele teisele poole Jordanit Jeeriko kohale.
2Aga Baalak, Sippori poeg, nägi kõike, mida Iisrael oli teinud emorlastega.
3Ja moabid kartsid väga seda rahvast, sest see oli suur; ja moabid värisesid hirmust Iisraeli laste ees.
4Ja moabid ütlesid Midjani vanemaile: „Nüüd sööb see jõuk paljaks kogu meie ümbruse, otsekui härg näsib väljalt rohu.” Baalak, Sippori poeg, oli sel ajal Moabi kuningas.
5Tema läkitas käskjalad Bileami, Beori poja juurde Petoori, mis on Frati jõe ääres Amau poegade maal, teda kutsuma, käskides öelda: „Vaata, Egiptusest on tulnud üks rahvas; näe, see ujutab maa üle ja on asunud elama mu naabrusesse.
6Tule nüüd ja nea mulle ära see rahvas, sest ta on minust vägevam! Vahest suudan, et me lööme teda ja ma ajan ta maalt välja, sest ma tean, et keda sina õnnistad, see on õnnistatud, ja keda sina nead, see on neetud.”
7Siis läksid Moabi vanemad ja Midjani vanemad ja neil oli kaasas tõekuulutaja tasu; nad tulid Bileami juurde ja andsid temale edasi Baalaki sõnad.
8Ja tema ütles neile: „Jääge selleks ööks siia, siis ma saadan teiega tagasi sõna, mis Issand mulle ütleb!” Ja Moabi vürstid jäid Bileami juurde.
9Ja Jumal tuli Bileami juurde ning küsis: „Kes on need mehed su juures?”
10Ja Bileam vastas Jumalale: „Baalak, Sippori poeg, Moabi kuningas, on läkitanud minu juurde:
11vaata, Egiptusest on tulnud üks rahvas ja ujutab maa üle. Tule nüüd, nea ta mulle ära, vahest suudan teda võitluses võita ja minema ajada!”
12Aga Jumal ütles Bileamile: „Ära mine koos nendega, sa ei tohi needa seda rahvast, sest ta on õnnistatud!”
13Ja Bileam tõusis hommikul üles ning ütles Baalaki vürstidele: „Minge oma maale, sest Issand ei luba mind minna koos teiega!”
14Ja Moabi vürstid võtsid kätte ja tulid Baalaki juurde ning ütlesid: „Bileam keeldus meiega kaasa tulemast.”
15Aga Baalak läkitas uuesti vürste, rohkem ja neist auväärsemaid.
16Ja need tulid Bileami juurde ning ütlesid temale: „Nõnda ütleb Baalak, Sippori poeg: Ära keeldu tulemast mu juurde,
17sest ma tahan osutada sulle väga suurt au ja ma teen kõik, mis sa minult nõuad. Tule siis ja nea mulle ära see rahvas!”
18Aga Bileam vastas ja ütles Baalaki sulastele: „Isegi kui Baalak annaks mulle oma koja täie hõbedat ja kulda, ei või ma üle astuda Issanda, oma Jumala käsust ei väikeses ega suures asjas.
19Aga jääge siis nüüd ka selleks ööks siia, et saaksin teada, mis Issand mulle veel ütleb!”
20Ja Jumal tuli öösel Bileami juurde ning ütles temale: „Kui need mehed on tulnud sind kutsuma, siis võta kätte, mine koos nendega, aga tee ainult seda, mis ma sulle ütlen!”

“Jumal on palju enam huvitatud meile õnnistuste jagamisest, kui meie nende vastuvõtmisest” (Augustinus 354-430)

Enamik tänases tekstis kirjeldatud juhtunust sünnib rändava Iisraeli rahva teadmata, kaugel ja kõrgel mägedes. Aga hiljem korratakse Iisraeli keskel seda lugu suure naudinguga ning kiidetakse Jumalat selle eest kuidas ta kõike nähtamatult juhtis. Kust või kelle kaudu need lood Iisraelini jõudsid, pole teada.

Eelmisest peatükist nägime, kuidas Issand ise sõdis iisraellaste eest ning täitis oma tõotuse anda rahva vastased nende kätte. Selline võidukäik aga tekitas ümberkaudsetes rahvastes kartust. Ja Moabi kuningas otsustas tegutsema hakata.

Bileam, keda Piiblis varem ei mainita, oli pärit Mesopotaamiast Eufrati aladelt, mis oli Moabist ligi 650 km kaugusel. Tavaliselt kulus selle vahemaa läbimiseks terve kuu. Mesopotaamias olid Baalaki sugulased, kuid lisaks sellele, et Baalak sugulaste kaudu Bileamist kuulda võis, pidi Bileam olema juba rahvusvaheliselt tuntud prohvet. Tahvlid Bileami nimega leiti arheoloogilistel väljakaevamistel aastal 1960 Jordani ääres - ka see viitab tema arvestatavale reputatsioonile. 

Baalak mõistab, et sõjakäigu õnn sõltub jumalatest ja loodab vastase needmise abil kõigepealt saavutada vaimse ülekaalu ning seejärel saada võidu ka sõjas. Ta pöördub Bileami poole, et nõiduse abil  vastu seista Iisraelile. 

Kuulnud tema palvet, vastab Bileam, et küsib kõigepealt Jumala käest - nii viitab tekst asjaolule, et Bileami võimed lähtusid Iisraeli Jumalalt. Too ettekuulutaja, kelle poole kuningad pöördusid häda ja meeleheite aegadel, tundus mõnikord kasutavat Iisraeli Jumala nime nõiduseks samamoodi, nagu kasutas ka paganlike jumaluste nimesid. 

Antud olukorras aga puudub tal meelevald sündmuste üle, ning ta saab rääkida ainult neid sõnu mida Issand talle annab. Ja pole ime, et Jumal keelas teda minemast. Iisraeli rahvast on juba õnnistatud ning Bileam ei saa, ei ole tema võimuses neid nüüd needma hakata. Jumala rahvas on varjule pandud vaimse kurjuse ka kurjade kavatsuste eest täpselt samamoodi nagu on kõik need, kes kuuluvad Kristusele.

Tundub, et Baalak arvas Bileami eesmärgiks olevat kaubleda enesele võimalikult parem tasu ja nii läkitab ta sõnumitoojaid juurde, iga kord suuremat tasu lubades (s 15-17). Varsti olid saadikud tagasi ning esitasid oma palve uuesti - ja jälle vastab Bileam, et peab küsima luba Jumalalt. Seekord annab Jumal loa, kuid tingimusel, et öeldakse ainult seda, mida Jumal annab ütelda. Jumal ise hoolitseb selle eest, et Bileam ei langeks pakutava tasu kiusatusse ning tuleb talle teel vastu. Alles siis soostub prohvet juhtnööre vastu võtma ainuüksi Jumalalt.

See on omajagu irooniline lugu, täis mõtteainet ka tänase lugeja jaoks. Bileami “võta-või -jäta” suhtumine vaimsete reaalsuste suhtes tundub kuidagi ehmatavalt tuttav, sest ka meie päevil on palju neid, kes usuvad, et nemad suudavad mõjutada vaimset maailma, sellga oma suva järele manipuleerida. Vaimse maailma mastaapi ja korraldust tundmata jooksevad paljud ühe jumaluse juurest teise juurde, et saada oma tahtmist. Kahjuks ei mõista nad, et nii toimides topivad nad oma nina vägede ja võimude keskele, kes on kaugelt võimsamad neist endist ning võivad nende ellu tuua põlvkondi hävitavaid tagajärgi. Lisaks on meie päevil ka inimesi, kes proovivad elava Jumala nime hakata kasutama enese huvides.

See on Jumala arm, et Ta meil oma rumaluses hukkuda ei lase, vaid “tuleb meile vastu” ning suunab õigele teele.

 
Jumala annid on antud tema nimele au toomiseks ja neid tuleb kasutada täies sõnakuulmises Talle.

Selle kommentaari autor: APÜ