Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 26:1-18
Paulus kohtub kuningas Agrippaga1Aga Agrippa ütles Paulusele: „Sul on luba enese eest rääkida.” Siis Paulus sirutas oma käe ja kostis enese eest:
2„Ma loen end õnnelikuks, kuningas Agrippa, et ma võin täna sinu ees enese eest kosta kõige selle kohta, milles juudid mind süüdistavad,
3sest sina oled kõikide juudi kommete ja vaidlusküsimuste parim tundja. Seepärast ma palun sind väga, kuula mind kannatlikult!
4Minu elujärge noorusest peale, seda, mis mul algusest saadik oma rahva keskel Jeruusalemmas on olnud, teavad kõik juudid,
5kes mind ammu tunnevad ja võivad tunnistada, kui nad seda vaid tahavad, et ma olen elanud variserina meie kõige rangema kildkonna usukommete järgi.
6Ja nüüd ma seisan kohtu all lootuse pärast selle tõotuse peale, mille Jumal on andnud meie isadele.
7Selle tõotuse täitumist loodavad meie kaksteist suguharu, teenides Jumalat raugematult ööd ja päevad. Selle lootuse pärast, kuningas, süüdistavadki mind juudid.
8Miks teil peetakse uskumatuks, et Jumal surnuid üles äratab?
9Mina ise olin ka kunagi arvamisel, et ma pean kõigiti vastu tegutsema Jeesuse Naatsaretlase nimele.
10Seda ma tegingi Jeruusalemmas ning ma vangistasin palju pühi inimesi, kui ma ülempreestritelt olin saanud selleks meelevalla, ja kui neid hukati, siis ma andsin oma hääle selle poolt.
11Ja ma nuhtlesin neid sageli kõigis sünagoogides, püüdes neid sundida Jumalat teotama, ning oma pöörases raevus kiusasin neid taga ka välismaa linnades.
12Kui ma siis neis asjus läksin Damaskusesse ülempreestritelt saadud meelevalla ja eriloaga,
13siis keskpäeva ajal tee peal, kuningas, ma nägin päikesest säravamat valgust taevast paistvat minu ja mu teekaaslaste ümber.
14Ja kui me kõik maha kukkusime, siis ma kuulsin üht häält mulle ütlevat heebrea keeles: „Saul, Saul, miks sa mind taga kiusad? Raskeks läheb sul astla vastu takka üles lüüa!”
15Mina aga ütlesin: „Kes sa oled, isand?” Aga Issand vastas: „Mina olen Jeesus, keda sa taga kiusad.
16Kuid nüüd tõuse püsti ja seisa oma jalgadel, sest mina olen sulle end näidanud selleks, et sind määrata sulaseks ja kõige selle tunnistajaks, mida sa oled näinud minu juures ja näed, kui ma sulle end veel näitan.
17Ma kisun su välja juutide ja paganate käest, kelle juurde ma nüüd su läkitan
18avama nende silmi, et nad pöörduksid pimedusest valguse poole ja saatana meelevalla alt Jumala poole, et nad saaksid pattude andeksandmise ja osa nende seas, kes on pühitsetud usu kaudu minusse.”
Täna loeme Pauluse erakordsest võimalusest jagada evangeeliumi sõnumit väga mõjuka auditooriumi ees, kes üsna kindlalt seda muidu üldse kuulnud ei oleks. See sündmus on Jeesuse poolt antud tõotuse täitumine (Lk 21:12-13; Ap 9:15). Antud kõne on pikim Paulus poolt peetud apologeetilistest kõnedest Apostlite tegude raamatus, ning ühtlasi raamatu Kristuse-keskse sõnumi kokkuvõte.
Paulus rajas oma väited Vana Testamendi tekstidele - jäädes samas oma tunnistuses jõuliselt isiklikuks. Oma tunnistusele keskendudes, jutustas Paulus kohtumisest Kristusega Damaskuse teel (Ap 9:1-19; Ap 22:4-21). See kohtumine ülestõusnud Jeesusega oli selge pöördepunkt ning järsk paradigma vahetus Pauluse elus, mis samas rõhutas Jeesuse kui Messia identiteeti. Teisalt tõi see esile Jeesuse sügava ühenduse oma järgijatega, oma kogudusega.
Oli ju Saul neidsamu Jeesuse järgijaid taga kiusanud ning ometi ütles Jeesus talle “..miks sa mind taga kiusad?…Mina olen Jeesus, keda sa taga kiusad.” (s 14,15). Ei ole imestada, et Paulus edaspidi pühendas oma elu mitte ainult Kristusele, vaid ka kogudusele, sest see sündmus näitas, et Kristus ja kogudus on üks.
See on sügav tõde, millega tasub maadelda! Tundub, et viis, kuidas koheldakse kogudust, läheb Jeesusele isiklikult korda, sest Ta samastub kogudusega sügavuti, otsekui oma ihuga. Kui meie kohtleme kogudust halvasti, räägime sellest halba - siis teeme seda Jeesusele. Kui me teenime kogudust, teenime Kristust ennast. Jeesuse järgijatena peaksime hoolega kaaluma oma suhet kogudusega- koos selle vigade ja kortsudega, sest sa ei saa armastada Jeesust, armastamata Tema kogudust. Need kaks on üks.
Selle kommentaari autor: Daniel McGinnis