Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Omandamist vajavad õppetunnid

Reede, 12. November 2021

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 13:1-9

Tähendamissõna viljatust viigipuust
1Samal ajal tulid mõned sinna ja jutustasid Jeesusele galilealastest, kelle vere Pilaatus oli seganud nende ohvritega.
2Ja Jeesus ütles neile vastuseks: „Kas te arvate, et need galilealased olid suuremad patused kui kõik muud galilealased, et nad seda on kannatanud?
3Ma ütlen teile, ei sugugi, vaid kui teie ei paranda meelt, hukkute kõik nõndasamuti.
4Või arvate, et need kaheksateist, kelle peale langes Siiloahi torn ja nad ära tappis, olid suuremad võlglased kui kõik muud inimesed, kes Jeruusalemmas elavad?
5Ma ütlen teile, ei sugugi, vaid kui teie ei paranda meelt, hukkute kõik nõndasamuti.”
6Ja Jeesus rääkis selle tähendamissõna: „Ühel inimesel oli viigipuu istutatud viinamäele. Ja ta tuli sellelt vilja otsima, ent ei leidnud.
7Siis ta ütles viinamäe aednikule: „Vaata, juba kolm aastat käin ma sellelt viigipuult vilja otsimas, ent ei leia. Raiu see siis maha! Milleks ta raiskab maad?”
8Aga aednik vastas: „Isand, jäta ta veel sellekski aastaks, kuni ma ta ümber kaevan ja talle sõnnikut panen,
9ehk ta hakkab tuleval aastal vilja kandma, aga kui mitte, siis raiu ta maha!””

Tule Jumala ligi, et vaadelda ennast ja oma elu koos Temaga.

Tänase kirjakoha taustaks on kaks sündmust, millele kusagil mujal Uues Testamendis viidatud ei ole. Pilaatus, kes oli sama julm valitseja kui enamik teisi, oli hukanud grupi galilealasi, kes olid tulnud ohverdama. Mingil ajahetkel oli Siiloa tiigi juures olev Jeruusalemma müür maha varisenud põhjustades inimeste hukkumise. Kaasajal on sellised õnnetused ja ka tragöödiad meilegi tuttavad. Jeesuse aegne tavaarusaam taoliste juhtumite põhjuste kohta oli seotud hukkunute isikliku patuga: nende patt oli toonud neile teenitud karistuse. Oma retoorilise küsimusega seab Jeesus selle tõlgenduse õigsuse kahtluse alla.

Õnnetused juhtuvad. Need, kes hukkusid, polnud rohkem süüdi kui ellujäänud. Asjaolu, et Jeesuse kuulajad olid elus, ei tähendanud, et nad olid õigeks tunnistatud, sest nad kõik (ja meie kõik) olid (ja on) patused ning surma väärt. Pigem on taolistest juhtumitest vaja teha järeldused igaühe isikliku elu tarvis.

Kaasajal oleme harjunud otsima süüdlasi, kelle peale näpuga näidata. Süü ja süüdlaste tagaajamine on aga ebatõhus mõtteviis, millest oluliselt tulemuslikum on omandada ja rakendada juhtunust vajalikud õppetunnid nii, et õnnetused ei saaks korduda. Õnnetute sündmuste sidumine jumaliku kohtumõistmisega ja taoliste “süüdlaste” otsimine on enamasti pinnapealne, kuid viha ja kättemaksusoovi õhutav praktika.

Kreekakeelne sõna kohtumõistmise kohta on “krisis” ja sellest on tulnud meie sõna “kriis”. Kui kriisid tulevad meie ellu, oleks parem kõigepealt iseenesele otsa vaadata, mitte süüdistada ohvreid või otsida patuoinaid. Mida ütleb juhtunu minu või meie kohta? Kuidas võiksime ise olla paremad inimesed, enam Jumala au esile tuua? 

 
Loe veelkord Jeesuse tähendamissõnu salmides 6-9. Aednik andis viigipuule veel ühe võimaluse ja aja viljakandmiseks. Mille(k)s on Jumal sulle lisaaega andnud, et saaksid korrigeerida oma elu?

Selle kommentaari autor: Nigel Wright