Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 13:10-17
Jeesus tervendab hingamispäeval10Ja Jeesus oli õpetamas ühes sünagoogis hingamispäeval.
11Ja vaata, seal oli naine, kel oli haiguse vaim kaheksateist aastat ja kes käis kõveras ega saanud ennast päris sirgeks ajada.
12Teda nähes kutsus Jeesus ta enese juurde ja ütles talle: „Naine, sa oled lahti oma haigusest!”
13Ja ta pani käed tema peale ja otsekohe ajas naine enese sirgeks ja ülistas Jumalat.
14Aga sünagoogi ülem, kelle meel läks pahaseks, et Jeesus tervendas hingamispäeval, ütles rahvahulgale: „Kuus päeva on, mil tööd peab tegema, tulge siis neil päevil ja laske endid terveks teha, aga ärge tulge hingamispäeval!”
15Aga Issand vastas talle: „Te silmakirjatsejad, eks igaüks teie seast päästa ka hingamispäeval oma härja või eesli sõime küljest lahti ja vii jooma?
16Kas siis teda, kes on Aabrahami tütar, keda saatan, ennäe, juba kaheksateist aastat on hoidnud ahelais, ei oleks tohtinud sellest köidikust lahti päästa hingamispäeval?”
17Ja kui ta seda ütles, häbenesid kõik ta vastased, ent kogu rahvahulk rõõmustas kõigi auliste tegude üle, mis sündisid Jeesuse läbi.
Esmapilgul tundub, et tegu on lihtsalt järjekordse tervendamise looga, ent vaatame lähemalt. Too haige naine on nimetu, teda tuntakse vaid kui “kõver naine”. Tema identiteet oli tihedalt põimunud haigusega, sest ta kõveraks moondunud selg pani ta ainiti maha vahtima ega lasknud tal kellelegi silma vaadata. Naise häbi ja alandus on peaaegu tuntav. Inimestel, kes kannatavad tõsise skolioosi käes, on seljad sageli väänatud ja moondunud nagu selle naise oma. Tegu on pikajaalise ja piinava seisundiga.
Jeesus suunab oma tähelepanu tervele naise seisundile, eriti aga isolatsioonile, kõnetades naist otse ning pannes oma käed õrnalt tema peale - ja naine tervenes silmapilkselt. Naine hakkas Jumalat ülistama, sellal kui Jeesus kuulutas et ta on vaba oma haigusest (s 16) ning 18 aasta jooksul esimest korda võimeline sirgelt seisma.
Vaid siin (kogu Piiblis) ning vaid sel hetkel nimetab Jeesus naist ka „Aabrahami tütreks” (s 16). See on tervendamise kulminatsiooniks seal sünagoogis ja kätkeb endas rohkem kui ainult füüsilise tervenemise. Jeesus otsekui tähistaks naise positsiooni usuisa jäeltulijana, kellele anti tõotus, et tal saab olema palju järglasi (1Ms 15:5-6). Naine oli sellesama tõotuse pärija ning oli nüüd võimeline saama õnnistuseks paljudele teistele. Kuigi ta oli olnud saatanast löödud, on ta ikka veel väärtuslik. Kuigi ta oli ühiskonna äärealadele pagendatud, on ta ikka veel teretulnud ja isegi kui ta oli üksi ja teistest eraldatud, otsib Jumal teda. Jumala kuningriigi olemust nähti nii tervenemises kui ka Jeesuse sõnades naise kohta!
Sünagoogi inimesed jagunesid sel päeval kaheks. Jeesuse vastased olid Jeesuse öeldust alandatud, samas lihtinimesed olid rõõmsad selle üle, mida Jeesus tegi (s 17). Väiklane sünagoogi ülem pahandabki taolise tervendamise pärast, sest tegu on hingamispäevaga - aga nii kaotab ülem ka võimaluse näha kogu sündinud ime ilu. Jeesus väljendab väga selgelt, et kaastunne kannatava naise vastu on mõõtmatult olulisem mistahes muust argumendist.
Jeesuse käitumine näitas Jumala armulikkust ja oasvõtlikkust, kuid tema sõnad kandsid tõde, mis lõikusid valesti tõlgendamise ja sallimatuse südamesse. Tema käitumine oli kütkestav, kuid sõnad liiga ärritavad. Jeesus toob esile ka variseride silmakirjalikkuse, kes peavad hoolt oma loomade eest vaatamata hingamispäevale, kuid keelduvad rõõmustamast, kui nende oma rahva liige vabastatakse kuradi köidikutest.
Too nimetu, kõver naine koondab eneses kõik need, keda on tabanud tõsine haigus, häbi, isolatsioon või sildistamine. Millest vajad sina tervendamist? Küsi ja võta vastu täielik tervenemine Jumalalt, Püha Vaimu väes - mitte üksnes enesele ja ainutl füüsiliselt, vaid ka emotsionaalselt ja vaimselt. Meie Jumal teeb murtud inimestest oma tõotuste pärijad ja õnnistuse kandjad.
Selle kommentaari autor: APÜ