Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kaks salajast jüngrit

Laupäev, 16. Aprill 2022

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jh 19:31-42

Jeesus pannakse kaljuhauda
31Aga et oli pühade valmistuspäev, siis palusid juudid Pilaatust, et ristilöödute sääreluud löödaks katki ja nad viidaks minema, et ihud ei jääks ristile hingamispäevaks - sest see hingamispäev oli suur püha.
32Sõdurid tulid nüüd ja lõid katki sääreluud nii esimesel kui teisel, kes koos Jeesusega olid risti löödud.
33Aga kui nad tulid Jeesuse juurde ja nägid, et ta oli juba surnud, siis nad ei löönud katki tema sääreluid,
34vaid üks sõdur torkas piigiga tema küljesse ning kohe voolas välja verd ja vett.
35Ja see, kes seda nägi, tunnistab seda, ning tema tunnistus on tõsi. Ja tema teab, et ta räägib tõtt, et teiegi usuksite.
36Sest see on sündinud, et läheks täide Kiri: „Ühtegi tema luud ei purustata.”
37Ja veel teine kirjakoht ütleb: „Nad saavad näha seda, kelle nad on läbi torganud.”
38Aga pärast seda palus Arimaatia Joosep - ta oli Jeesuse jünger, kuid salaja, sest ta kartis juute - Pilaatuselt luba võtta Jeesuse ihu. Ja Pilaatus lubas. Siis ta tuli ja võttis Jeesuse ihu.
39Siis tuli ka Nikodeemos, kes kord varem oli tulnud Jeesuse juurde öösel, ja tõi kaasa sada naela[f] + [fr] 19:39 [ft] Sada naela on umbes 30 kilo. [f*] mürri ja aaloe segu.
40Siis nad võtsid Jeesuse ihu ja mähkisid ta surilinadesse koos lõhnarohtudega, nõnda nagu on juutide matmiskomme.
41Seal paigas aga, kus ta risti löödi, oli aed ning aias uus haud, kuhu ei olnud veel kunagi kedagi pandud.
42Sinna nad panid nüüd Jeesuse juutide pühade valmistuspäeva pärast, sest see haud oli lähedal.

“Temale anti haud… rikaste juurde.” (Js 53:9)

Me tahaksime teada palju rohkem. Kogu info Arimaatia Joosepi kohta antakse meile vaid tänases tekstilõigus ja selle paralleelsalmides, teistest evangeeliumitest (Mt 27:57–60; Mk 15:43–46; Lk 23:50–53). Neid kilde kokku pannes saame teada, et Joosep oli rikas ja õiglane mees, jõukas ning austatud Ülemkohtu liige. Ülmekohus oli juriidiline nõukogu, kuhu kuulusid juhtivad preestrid, vanemad ja kirjatundjad, ning mida juhtis ülempreester. Nemad vastutasid roomlaste ees avaliku korra hoidmise eest. 

Tegelikult uskusid mitmed ülemkohtu liikmed Jeesusesse, kuid nad kartsid seda avalikult tunnistada, sest variserid olid ähvardanud kõik Jeesuse järgijad sünagoogist välja visata (Jh 12:42,43). Joosep oli üks neist salajastest uskujatest ning polnud kaasa läinud ülejäänud ülemkohtu otsusega Jeesus hukka mõista.

Kui kõik jüngrid olid põgenenud, võttis Joosep oma julguse kokku ning rõõmustav üllatus on see, et Nikodeemos ühineb temaga. Siiani on mõlema jüngriks olemine toimunud salaja , aga Jeesuse surm on nad oma peidupaigast välja toonud. Huvitav, kas Nikodeemosele meenus tema esimene öine külaskäik Jeesuse juurde ning tema elu muutev jutuajamine Jeesusega? Ka Joosepi, mõjuka religioosse juhi jaoks, oli ettearvamatult käituva Pilaatuse käest Jeesuse ihu nõudmine suurt julgust nõudev tegu.

Mõlemad mehed oli rikkad, ning ligi 35 kg lõhnarohte oli hulk, mida tavaliselt kasutati vaid kuninglike matuste puhul (aga see oligi kuninglik matus!) Võime tajuda õrnust selles, kuidas need 2 meest võtavad Jeesuse ihu, mähivad selle suure hoolega linadesse ning asetavad Joosepi hauda puhkama.

Jüngriks olemine ei ole kunagi kerge ning mõnikord järgitakse Jeesust vaid distantsilt - nagu tegid seda Nikodeemos ja Joosep. Võime ju soovida, et suudaksime toimida suure entusiasmiga nagu Peetrus, või olla nii intensiivsed kui Johannes - aga Jeesus armastab meid sellisena nagu meie oleme. Ta võtab vastu meie armastuse ohvri isegi siis, kui see tuleb viimasel hetkel ning uuendab meie elud.

 
Kas tahaksid täna oma peidupaigast välja tulla ning jagada kellelegi avameelselt mida ja miks sa usud?

Selle kommentaari autor: APÜ