Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kristuse eeskujul

Laupäev, 24. September 2022

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Rm 15:1-7

Nõdrausuliste kohtlemisest
1Aga meie, kes oleme tugevad, peame kandma jõuetute nõrkusi ega tohi elada enese meeleheaks.
2Igaüks meist olgu meelepärane ligimese heaks tema ülesehitamiseks.
3Kristuski ei taotlenud iseenesele meelepärast, vaid nagu on kirjutatud: „Nende teotamised, kes sind teotavad, on langenud minu peale.”
4Sest mis iganes enne on kirjutatud, see on kirjutatud meile õpetuseks, et meil kannatlikkuse ja Pühakirja julgustuse kaudu oleks lootust.
5Kannatlikkuse ja julgustuse Jumal aga andku teile, et te mõtleksite sedasama omavahel Kristuse Jeesuse eeskuju kohaselt,
6et te ühel meelel ja ühest suust ülistaksite Jumalat ja meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa.
Üleskutse ühtsuseks
7Seepärast võtke vastu üksteist, nõnda nagu ka Kristus on meid vastu võtnud Jumala kirkuseks.

“Selleks te olete kutsutud, sest ka Kristus kannatas teie eest, jättes teile eeskuju, et te käiksite tema jälgedes.” (1Pt 2:21)

See, mis oli Pauluse sõnades enne varjatult, saab siin avalikuks: Jeesuse eeskuju järgimine, kelle tee viis otse ristile, on meile selleks kontrollpunktiks, mille järgi teha valikuid enda elus. See, et Jeesus ei elanud iseenese meeleheaks, ega lähtunud isiklikest huvidest, vaid talus solvanguid teiste pärast (s 2,3), on peamine põhjus toimida samamoodi kõigi jaoks, kes väidavad end Teda järgivat. Sellepärast tuleb ka meil olla kannatlik nendega, keda peame nõrgemateks ning panna kõrvale enda eelistused ning heaolu otsimine (s 1,2).

Eelnevalt maalis Paulus hiilgava pildi sellest, kui auline võib olla kristlaste kogukond ja ühendus (Rm 12:9-18), aga nüüd on selge, et ka kogudusel Roomas olid omad probleemid. Selle keskmes oli peamiselt juutidest ja paganatest kristlaste ühte sulamine üheks koguduseks. Asjaolu, et taoline (täielik) ühtsus peab olema kõige aluseks, ilmneb Pauluse sõnadest Efesose kogudusele: “Sest tema (Jeesus) on meie rahu, kes on mõlemad (grupid) liitnud üheks ja lõhkunud maha vaheseina - see tähendab vaenu - oma ihu kaudu,” (Ef 2:14). Need, kes selles läbi kukuvad - on läbikukkunud kõiges, sest see osutaks, et evangeelium on jõuetu muutma inimesi, elusid ja kogukondi.

Just ülaltoodud põhjusel näeb Paulus vaeva, et oma mõtet selgitada. Ta on eelnevalt avaldanud oma õpetuse teoloogilise aluse - me oleme Jumalaga ja üksteisega lepitatud usu läbi Jumala armust - nüüd ütleb Paulus otse välja, mis peab järgnema. Aga seda ühtesulamist ei sünni, kui puudub kannatlikkus ja järjepidevus seda taotleda (s 4). Lisaks on selles protsessis vaja jätkuvat julgustamist - vastastikku ja Pühakirja kaudu, väljakutsete ületamiseks (s 5).

Paulus on aga veendunud, et vastastikuse õige suhtumise korral, võib kogudusest saada kogukond, milles valitseb üksmeel ning mis kõnetab maailma ühel häälel Jumala auks (s 6). Milline väljakutse!

 
Kas oled selle väljakutse enda elus vastu võtnud? Ja teinud kindla otsuse teha kõik endast olenev oma koguduse ühtsuse heaks?

Selle kommentaari autor: Nigel Wright