Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Lk 16:1-13

Reede, 18. November 2005

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 16:1-13

Tähendamissõna kavalast majapidajast ja rikkuse õigest kasutamisest
1Aga Jeesus ütles ka jüngritele: "Oli üks rikas inimene, kellel oli mõisavalitseja, kelle peale oli talle kaevatud, nagu pillaks see tema vara.
2Ja mees kutsus mõisavalitseja ja ütles talle: "Mis see on, mis ma sinu kohta kuulen? Anna aru oma valitsemisest, sest sa ei või enam valitseda!"
3Aga mõisavalitseja mõtles endamisi: "Mis ma pean tegema, kui isand võtab valitsemise minu käest ära? Maad kaevata ma ei jaksa, kerjata häbenen.
4Küll ma tean, mida ma teen, et inimesed võtaksid mind vastu oma kodadesse, kui mind tagandatakse valitsemast!"
5Ja ta laskis enda juurde kutsuda üksteise järel oma isanda võlglased. Esimesele ta ütles: "Kui palju sa võlgned mu isandale?"
6See ütles: "Sada vaati õli." Tema aga ütles talle: "Võta oma võlatäht, istu ja kirjuta kähku viiskümmend!"
7Seejärel ta küsis teiselt: "Aga kui palju sina võlgned?" See ütles: "Sada tündrit nisu." Sellele ütles valitseja: "Võta oma võlatäht ja kirjuta kaheksakümmend!"
8Ja isand kiitis ülekohtust mõisavalitsejat, et ta oli käitunud arukalt, sest selle ajastu lapsed on omasuguste suhtes arukamad kui valguse lapsed.9Minagi ütlen teile: Tehke endile sõpru ülekohtuse mammonaga, et kui see saab otsa, teid võetaks igavestesse telkidesse.
10Kes on ustav pisimas, see on ustav ka paljus, ja kes on ülekohtune pisimas, see on ülekohtune ka paljus.
11Kui te nüüd ülekohtuses mammonas ei ole olnud ustavad, kes võib teie kätte usaldada tõelist?
12Ja kui te võõra varaga ei ole olnud ustavad, kes annaks teile kätte teie oma?
13Ükski sulane ei või teenida kahte isandat, ikka on nii, et ta vihkab üht ja armastab teist või et ta pooldab üht ja põlgab teist. Te ei saa orjata Jumalat ja mammonat!"

Tänases kirjakohas on juttu inimeste valikutest, tõelisest teenimisest ja arukast ümberkäimisest sellega, mis meie hoolde on usaldatud.

Mõisavalitsejale oli materiaalne heaolu tähtsam lojaalsusest oma isandale. Kui ta ebaausus avalikuks tuli, taipas ta kiiresti, mida teha selleks, et päästa end kõigest ilmajäämisest. Ka meie võime teatud eluhetkedel olla valinud vale raja, mis on meile vaid näiliselt head toonud. Maailm ahvatleb meid selleks pidevalt, öeldes: “Kui sul on need ja need asjad, siis sa saad teha seda ja seda. Kui sa saad teha seda ja seda, siis saad sa edukaks. Kui sa oled edukas, siis sa saad rikkaks. Kui sa oled rikas, siis oled sa õnnelik.” Maailmaga kaasa minnes ja oma heaolule keskendudes aga kaugeneme Issandast ja sellega ka igavesest elust. Ütleb ju Jeesuski: “Ükski sulane ei või teenida kahte isandat. Ikka on nii, et ta vihkab üht ja armastab teist, või et ta pooldab üht ja põlgab teist. Te ei saa orjata Jumalat ja mammonat.” Oma heaolu keskel unustame, et kõik, mis meil on, ei tule meilt enestelt, vaid Issandalt, ja ei kuulu päriselt meile. Me oleme vaid Jumala sulased ja majapidajad, ning Jumal annab nii maise kui materiaalse vara meile selleks, et meil oleks, millega teda ja ligimesi teenida. Kui kasutame Jumala antut vaid enda tarbeks, siis oleme sellesama mõisavalitseja sarnased, kes pillas oma isanda varandust. Tihti öeldakse: “Mul pole endalgi, mida ma veel teistele annan. Aga meil ei olegi just sellepärast, et me ei anna. Issand ütleb: “Kui te võõra varaga ei ole olnud ustavad, kes annaks teile kätte teie oma?” Sama mõtet toetab ka Paulus oma kirjas korintlastele: “Aga see on nii: kes kasinasti külvab, see ka lõikab kasinasti, ja kes rohkesti külvab, see ka lõikab rohkesti. Igaüks andku nii, nagu ta süda on lubanud. Mitte nördinult või sunnitult, sest Jumal armastab rõõmsat andjat.” Ja Jeesus ütleb veel: “Andke ja teile antakse.” Hea, tihedaks vajutatud, kuhjaga raputatud mõõt antakse teie rüppe, sest selle mõõduga, millega teie mõõdate, mõõdetakse teile tagasi.

Asjad seovad, kuid Jumal vabastab. Maised aarded on kaduvad, taevased aarded aga igikestvad. Mille järele igatseme meie?

Selle kommentaari autor: Helika Gustavson