Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Rm 3:1-8

Laupäev, 7. Jaanuar 2006

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Rm 3:1-8

Ka juudid on süüdlased
1Mis on siis juudil erilist või mis kasu on ümberlõikamisest?
2Jah, on palju ja mitmel moel. Esmalt juba see, et juutide kätte on usaldatud Jumala sõnumid.
3Mis siis nüüd? Kui mõned pole olnud ustavad, ega siis nende ebaustavus tühista Jumala ustavust?
4Mitte sugugi! Kindel on, et Jumal on tõemeelne, aga iga inimene valelik, nagu on kirjutatud:
"...selleks, et sind tunnistataks õigeks su sõnades ja sa võidaksid, kui sinuga käidaks kohut."

5Kui aga meie ülekohus toob esile Jumala õigluse, mida me siis peame ütlema? Kas Jumal pole siis ebaõiglane, kui ta meid nuhtleb vihas? Ma räägin inimlikul pinnal.
6Mitte sugugi! Kuidas siis muidu saaks Jumal kohut mõista maailma üle?
7Kui aga Jumala tõde minu valetamise tõttu saab üha rohkem temale kirkuseks, miks siis minu üle veel kohut mõistetakse, nagu oleksin ma patune?
8Ja miks siis ei ole nõnda, nagu mõned mind teotades räägivad, et mina ütlevat: "Tehkem kurja, et sellest tuleks head!" Niisuguste nuhtlus on õige.

Kui kõik juudid pole tõelised juudid pole tõelised juudid ning paganate seas võib olla tõelisi juute, tekib kahtlus, mis kasu on juudi päritolust ja ümberlõikamisest.

Gl 3 järgi pole sellest midagi kasu ning Fl 3 näitab, et Paulus on hakanud pidama mõlemat pühkmeiks. Rm 3 üllatab selle kasu järele küsijaid siiski vastusega (s 2): jah, kasu on palju ja mitmel moel. Esmalt juba see, et juutide kätte on usaldatud Jumala sõnumid. Jumal on öelnud juutidele palju “sõnumeid” (kr logia: sõnu, kõnesid, ettekuulutusi).
Salm 3-7 viitab mitmel kombel Jumala ja inimese vastandlikkusele: Jumal on usaldusväärne, tõemeelne ja õiglane, inimene seevastu uskmatu, mitte usaldusväärne ja valelik (s 4), ühesõnaga – patune. Jumala ustavus ehk usaldusväärsus on ka Tema ustavus oma olemusele, seega ka see, et Ta karistab inimese uskmatust ja valelikkust.
Kui inimese patt suurendab Jumala au, kas ei peaks siis apostel manitsema inimesi tegema üha enam pattu, et Jumala au kasvaks (s 7)? Kas Paulus kui tark ja järjekindel mees ei õpeta siis nii? Võimalik, et Pauluse lauseid, nagu Rm 5:20 või Gl 3:22, on tendentslikult tõlgendatud üleskutsetena patule (s 8). Siin näeme, et apostel ei vaevu tõestama, et tema õpetuse selline tõlgendamine on vale, vaid jätab oma õpetuse väänajad Jumala kohtu alla: kes selliseid küsimusi esitavad, nendega ei tasu rääkida, nende peal on juba Jumala needus ja viha.

Ümberlõigatud oleme meie, kes Jumalat teenime vaimus ja kiitleme Jeesusest Kristusest ega looda päritolu peale. Fl 3:3

Selle kommentaari autor: Evelin Bekasov