Loe läbi alltoodud kirjakoht: Fl 2:12-18
Jumala laste laitmatust elust12Nõnda siis, mu armsad, otsekui te olete ikka olnud kuulekad, ärge olge seda ainult siis, kui ma olen kohal, vaid veel kindlamalt nüüd minu äraolekul; valmistage endile päästet kartuse ja värinaga!
13Sest Jumal on see, kes teis tegutseb, et te tahate ja toimite tema hea nõu kohaselt.
14Tehke kõik nurisemata ja vaidlemata,
15et te oleksite laitmatud ja puhtad, veatud Jumala lapsed keset põikpäist ja rikutud sugupõlve, kelle seas te paistate nagu tähed maailmas,
16pidades kinni elusõnast. Nii saan kiidelda Kristuse päeval, et ma ei ole tühja jooksnud ega tühja vaeva näinud.
17Ja kuigi minu veri peaks joogiohvrina valatama teie usu ohvri ja teenistuse peale, ma rõõmustan ja olen rõõmus koos teie kõikidega.
18Niisamuti siis rõõmustage ka teie ja olge rõõmsad koos minuga!
Eelnenule jätkuks toob Paulus kohe juurde Kristuse õpetuse ( „Nõnda siis/ seepärast“ s 12)
Ta eeldab, et Kristuse erakordne alandlikkus avaldab kuulajatele sügavat mõju, õhutades neid aktiivselt kaasa reageerima ja tegusema. Samas valmistab ta teed järgmisele armastuse julgustusele kõnetades filiplasi: „mu armsad“ . Pauluse kallistus on peaaegu tuntav. Ta kiidab neid sõnakuulelikkuse eest, mis on jätkunud ka tema eemaloleku kestel. Kas ei võiks meilegi siin olla innustus – saata kirju, sms-e, e-maile – neile noortele kristlastele kes on kodus/ kodukogudusest eemal?
Paulus on toonud esile salmides 6-11 tõelise väljakutsete järgnevuse: „ Kristus võttis…. Loobus… alandas…. Sai sõnakuulelikuks…“ - need on kõik aktiivset tegutsemist väljendavad verbid, mis kirjeldavad kuidas Kristuse elus sai reaalsuseks meie päästeplaan. See oli aktiivne pingutus. Ning sarnaselt peame meiegi „valmistama“ „vaeva nägema“ oma pääste pärast ( s 12).
Vajadus Kristuse kirkust esile tuua (s 11) - leiab vastuse 16 salmis. JA tema väljavalamine ohvrina kangastub Pauluse vaates - salmis 17.
Valmistama midagi, tähendab midagi valmis saama, lõpetama. Päästmine antakse meile täiesti armust, kuigi vaid usu kaudu- nii ei räägi Paulus siin oma pääste väljateenimisest tegude abil, vaid sellise päästva elu kujundamisest, milliseks meie elu võib saada Kristuses ja mis sisaldab oma tahte ning tegude järjest suuremat alistamist Jumala tahtele ja eesmärkidele. Selle jooksul toimub „kinni pidamine elusõnast“ ( s 16) ja filiplastel tuleb see hästi välja. Rohkem teeb Paulusele muret koguduse eesmärk seista Kristuse ees ilma plekita, saada täiesti pühaks ning seeläbi särada pimeduses ( s 15). Taoline Pauluse vaade näitab meile, et ta suhtus äärmise tõsidusega patu petlikusse ning hävitavasse mõjusse. Miks muidu on vaja „kartuse ja värinaga“ ( s 12) päästvat elu kujundada. Paulus soovitab tungivalt radikaalset tegutsemist et peatada igasugune vaidlemine ning kaeblemine (s 14). On vaja pingutada ja näha vaeva, et muutuda plekituks ja puhtaks ( s 14,15).
Selle kommentaari autor: Michael Baughen