Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Otse auhiilguse suunas

Esmaspäev, 15. September 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Fl 3:12-21

Kristuses hinnatakse väärtused ümber
12Mitte et ma selle oleksin saanud või oleksin juba täiuslik, aga ma püüan kätte saada seda, mille pärast Kristus Jeesus on minu kätte saanud.
13Vennad, ma ei arva endast, et ma selle olen kätte saanud, ühte aga ma ütlen: Ma unustan kõik, mis on taga, ja sirutun eesoleva poole,
14ma püüdlen sihtmärgi poole, Jumala üleva kutsumise võiduhinna poole Kristuses Jeesuses.
15Kes meist on täiuslikud, mõtelgem just samal viisil, ent kui te mõtlete midagi teisiti, küll Jumal ilmutab teile ka selle.
16Ometi, sealt, kuhu oleme jõudnud, astugem edasi sama rada!17Vennad, võtke mind eeskujuks ja jälgige neid, kes elavad nõnda, nagu meie teile eeskujuks oleme.
18Sest paljud, kellest ma teile sagedasti olen rääkinud ning nüüd nuttes räägin, elavad Kristuse risti vaenlastena.
19Nende lõpp on hukatus, nende jumal on kõht ja nende au on nende häbis; nad mõtlevad maapealsetest asjadest.
20Aga meie kodupaik asub taevas, kust me ka ootame Päästjat - Issandat Jeesust Kristust,
21kes meie alanduse ihu muudab oma kirkuse ihu sarnaseks selle väe toimel, millega ta suudab ka alistada enesele kõik.

Täna julgustatakse meid nägema ennast maratonijooksjatena, kes on oma vaate suunanud finišijoonele. Palveta inspiratsiooni pärast.

10 ja 11 salmi kirglikkus suubub ilma katkestuseta 12.salmi ja edasi ( kreeka keeles pole seal ka lõikude vahet). Pauluse põhiteema siin on „Pressige edasi!“ ( s 12-16). Need kes olid mõjutatud väärõpetusest ja arvasid et nende inimlik pool on juba täiusele jõudnud, pidid kõvasti pettuma. Paulus teadis, et meie täiusele jõudmine saab toimuda vaid sisemise muutumise läbi ( s 21) – ja norib nende eneseteadlikega, et käitugu siis nii nagu küpsed inimesed kui on nii täiuslikud ( s 15-16)! Pauluse jaoks ei ole olemas pensionile jäämist kristlase kasvamises või kutsumises. Otse vastupidi, neid kes on vanemad ärgitab ta pingutama veel kõvemini, ja mitte jääma meelisklema möödunud ebaõnnestumisest , edust vaid kogu jõuga pressima seatud eesmärgi ….. Kristuse enese suunas.
Siis, muutub Pauluse hüüd. „Seiske kindlalt! “ ( 3:17-21). Kristlikud eeskujud - need kes oma siiruses ja otsekohesuses mõjutavad paljusid elualasid – nende mõju on tohutu, nii minevikus kui ka tänapäeval. Ja Paulus osutab enesele kui eeskujule, mitte uhkuse, vaid praktilisuse tõttu – sest varakirikus oli ainukeseks teejuhiks Kristuse kesksele elule apostlite tunnistus. Täielik kristlik otsekohesus ja ausus on ka praegusel ajal hädavajalikud ning koos Paulusega tuleb tunda sügavat kahjuvalu kõikide nende pärast kes vajuvad enese isiklike eesmärkide tagaajamisse muutudes „risti vaenlasteks“. Praegune meedia teeb neist kuulsused, Kristuse kogudus nutab nende pärast, nende elud on raisus. Rõhutamaks eeskujuks olemist viitab Paulus Filipi linna täielikule romaniseerumisele – seadusandluses, riietuses, keeles ja käitumistavades- ja seda kõike tehti sellepärast et pälvida võõraste tähelepanu. Samamoodi peaksid käituma taevariigi kodanikud - et neid oleks võimalik eristada. Roomlased tegid seda oma keisri pärast, keda nad kutsusid „Isandaks ja päästjaks“. Kui palju enam peaksime meie elama oma elu tõelise Issanda ja Päästja väärikuse kohaselt, igatsedes teda enam tundma õppida, ustavalt teda teenida ning olles valmis selleks auliseks muutumiseks!

Küsigem enestelt ausalt kas olen ustavalt olnud eeskujuks, näitamaks, mida tähendab olla kristlane? Kas olen vanemaks saades ka tegelikult muutunud enam Kristuse sarnaseks sisemiselt?

Selle kommentaari autor: Michael Baughen