Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Lugu Jeesuse sündimisest

Neljapäev, 25. Detsember 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 2:1-14

Jeesuse sünd
1Neil päevil sündis, et keiser Augustus andis käsu kirjutada üles kogu riigi rahvas.
2See esmakordne üleskirjutus toimus ajal, kui Küreenius oli Süüria maavalitseja.
3Ja kõik läksid ennast kirja panema igaüks oma linna.
4Nii läks ka Joosep Galileamaalt Naatsaretist üles Juudamaale Taaveti linna, mida hüütakse Petlemmaks, sest ta oli Taaveti soost ja pärusmaalt,
5et lasta end üles kirjutada koos Maarjaga, oma kihlatuga, kes oli lapseootel.
6Aga nende sealoleku aegu said päevad täis ja Maarja pidi sünnitama.
7Ta tõi ilmale oma esimese poja ning mähkis ta mähkmetesse ja asetas sõime, sest nende jaoks polnud majas kohta.8Karjased olid seal paigus õitsil ja valvasid öösel oma karja.
9Issanda ingel seisatas nende juures ja Issanda kirkus säras nende ümber ja nad kartsid üliväga.
10Aga ingel ütles neile: "Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale,
11et teile on täna sündinud Taaveti linnas Päästja, kes on Issand Kristus.
12Ja see on teile tunnustäheks: te leiate lapsukese mähitud ja sõimes magavat."
13Äkitselt olid koos ingliga taevased väed Jumalat kiitmas:
14"Au olgu Jumalale kõrges ja maa peal rahu, inimestest hea meel!"

Palu, et Jumal võiks luua su ellu midagi uut sellel jõuluajal.

Lugu Jeesuse sündimisest loetakse jõuluajal miljoneid kordi, erinevais olukordades. See sündimine pani aluse uuele ajastule ja uuele elule, ka meie kristlikule ajaarvamisele. Loeme ju aastaid Kristuse sünnist. Rooma riigis oli ka teisi ajaarvamise süsteeme – nt alates esimestest olümpiamängudest ( nt 776 eKr) või Rooma rajamisest ( 753 eKr), üsna tavaline oli arvestada aega ka keisrite valitsemisaegade järele. Tänaseks on siiski kõige olulisemaks saanud Jeesuse Kristuse sünd – mis on uue elu ja uue loomise algus. Jõulusündmus tahab ka paljude meie jaoks olla ühe uue elu, uue loomise alguseks. Just sel ajal on meie südamed avatud ning Jumala armusõnum puudutab paljusid.
Kirjeldatud sündmused Jumala lihakssaamisest toimusid keeruliste aegade keskel. Ja tihtipeale ka meie elus toimuvad Jumala suured teod mitte rahulikul, turvalisel ja vaiksel ajal vaid meie elu keerulistel hetkedel. Keisrilt oli tulnud käsk rahvaloenduseks – aga see ei olnud lihtne rutiinne ja tavaline tegevus, vaid sellel oli poliitilise rõhumise maik juures – sest selle tulemusel oli oodata suurenevat maksukoormust. Eriti Iisraelile, kes tundis kuidas ka selle järele Rooma okupatsioon muutub veel tugevamaks. Rahvas oli allasurutud ja hirmu all ning kõikidelt oodati allumist antud käsule. Oli ka teine probleem – Joosep tulles oma sünnilinna ei leidnud kohta kus elada, nii ütleb evangeelium. Ja sellistes olukordades sündis Õnnistegija Päästjaks. Tithti peale just seal, kus meie näeme vaid ebaõnnestumist ja halba olukorda – saab Jumal alustada oma tööd. Seal kus tundub, et meid järjest enam seotakse ning meie elus valitseb ebaõiglus - seal saavad avalikuks Jumala suured päästeteod. Ja oleme siis avatud Jumala päästetegusid ja õnnistusi vastu võtma.
See suur sündmus ilmutati karjastele – Joosep ja Maarja olid sõnumi juba varem saanud – kes olid tegemas oma igapäevast tööd. Miks karjased? Ega meiegi tea. Igal juhul olid nad mehed, keda teised pidasid patusteks, sest nemad ei saanud pidada hingamispäeva, mis oli usuelu alustalaks. Karjased aga pidid karja juures olema igal päeval - ka hingamispäeval. Nii olid nad põlatud mehed. Päästja aga sündis just patust päästma, tõrjutute ja rõhutute jaoks, kes tunnevad et on suutmatud oma elu korraldada. Ka sel jõuluajal, usun ilmutatakse Päästja sõnum just nendele, kes tunnevad oma puudusi, rikutust ja suutmatust elada etteantud normide järgi.
Sellele sõnumile mis karjastele anti -lisandus inglikoori sõnum. Inglid teenisid Jumalat austamisega…
Ka täna kui rahvas koguneb kirikutesse – ei pea arvama, et meie seda teenistust teeme. Vaid siis kui inimesed jõuluajal ja igal pühapäeval tulevad kirikusse, Jumalat teenima ja austama, siis ühineme taevase teenistuse ja liturgiaga lauldes: au olgu Jumalale kõrges ja maa peal rahu, Inimestest hea meel! Nii on iga pühapäev meile kui jõulupüha, kõneledes Päästja tulemisest meie ellu ja me võime laulda kiitust koos taevaste väehulkadega.

Jumal teeb tööd ka täna meie keskel.

Selle kommentaari autor: Joel Luhamets