Loe läbi alltoodud kirjakoht: Psalm 92
Jumala helduse ülistus1Lugu ja laul hingamispäeval.
2Hea on tänada Issandat ja mängida sinu nimele, Kõigekõrgem,
3hommikul kuulutada sinu heldust ja öösel su ustavust,
4kümnekeelsel pillil ja naablil, kandlel mängides.
5Sest sina, Issand, oled mind rõõmsaks teinud oma tegudega, ma hõiskan sinu kätetööde pärast.
6Kui suured on sinu teod, Issand! Väga sügavad on su mõtted!
7Sõge inimene ei tunne seda ja alp ei saa sellest aru.
8Kui õelad lokkavad nagu rohi ja kõik ülekohtutegijad õitsevad, siis on see neile hävituseks igavesti.
9Aga sina, Issand, oled kõrge igavesti!
10Sest vaata, su vaenlased, Issand, sest vaata, su vaenlased saavad hukka, kõik ülekohtutegijad pillutakse laiali.
11Aga minu sarve sa oled ülendanud nagu metshärjal, ma olen võitud värske õliga.
12Mu silm vaatab alla mu vihameeste peale, mu kõrvad kuulevad rõõmuga kurjade käekäigust, kes mu vastu tõusevad.
13Õige lokkab nagu palmipuu, ta kasvab kõrgeks nagu seedripuu Liibanonil.
14Kes Issanda kotta on istutatud, need lokkavad meie Jumala õuedes.
15Veel vanas eas nad kannavad vilja, on tüsedad ja haljad
16kuulutama, et Issand on siiras, et minu kaljus ei ole ülekohut.
See on hea psalm kirikumuusikute ja kõikide nende jaoks kellele kirikus mängitav muusika palju tähendab. Aegadel, mil olen pidanud neist gruppidest lahus olema (või kuni on tulnud esile järgmine andekas ülistusjuht) on probleemseks muutunud laulmise juhtimine koguduses, või see kas lauludel on õige järjestus, kas pillid säilitavad õige häälestuse kui kirik üles soojeneb - ja see kõik osutub segavaks ülistuse tegeliku sisu ja funktsiooni esile tulemises. Ja siis on teised perioodid - kui ülistuse avasalm ütleb täpselt seda mida me oma südames jub kogeme, kõikide instrumentide hääled sulavad täiuslikus harmoonias kokku ning laulmise lõpus on tajutav see vaikusehetk, milles terve kogudus on üheks saanud Jumala poole pöördunud ülistuses ning täiesti unustanud iseenese. Taolised hetked pole mitte ainult ilusad vaid need on kui aknad Jumala sügavusse. 5.salm on siin väga hea korrigeerija ning ka vahettegija kunstliku, pinnapealse laulimse ja tõelise ülistuse vahel; siin on ka manitsus neiel, kelle eludest ei peegeldu tagasi Jumala kiitmine (s 6,7).
Kuuldavasti on Sokrates oma “Apoloogias” öelnud, et läbiuurimata elu pole väärt elamist; selle väite kristlik versioon lisaks siia: elu mis ei ole uurinud Jumala suuri tegusid meie eludes, ei ole elamist väärt.
Salmis 11 tõusev kergendus ja rõõm juhib just taolise järelmõtluse, uurimise juurde - ja mitte ainult psalmisti enese elus vaid ka kõikide nede elus keda ta jumalakojas enese ümber kohtab. See vana nali, et “koguduse alussambad kipuvad täiesti varjama inimeste vaate välja”, ei peaks meid takistama mõistmast et “hästi ja sügavalt istutatud” ning “õitsev” kaaskristlane kes oma eluga peegeldab Jumala armu, on kogudusele suur varandus ning julgustus kõikidele, kes on tema ümber. Kahjuks ma enam ei mäleta kes ütles, et kuradi au on kibe ja riiakas inimene; tänase psalmi viimase salmid toovad siin esile vastupidise võimalus ja tõe.
Selle kommentaari autor: Roger Pooley