Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 20:1-8
Küsimus Jeesuse meelevallast1Ja see sündis ühel neist päevist, kui Jeesus rahvast pühakojas õpetas ja evangeeliumi kuulutas, et ülempreestrid ja kirjatundjad koos vanematega astusid ta juurde
2ja küsisid temalt: "Ütle meile, millise meelevallaga sa neid asju teed või kes on see, kes sulle selle meelevalla on andnud?"
3Jeesus kostis neile: "Ka mina küsin teilt ühte asja. Öelge mulle,
4kas Johannese ristimine oli taevast või inimestest."
5Aga nemad arutasid omavahel: "Kui ütleme, et taevast, siis ta ütleb: "Miks te siis ei uskunud teda?"
6Kui me aga ütleksime: "Inimestest", siis kogu rahvas viskab meid kividega surnuks, sest nemad on veendunud, et Johannes oli prohvet."
7Ja nemad vastasid, et nad ei teadvat, kust see oli.
8Siis Jeesus ütles neile: "Ega minagi teile ütle, millise meelevallaga ma seda teen."
Üks meie aja suuri teemasid on küsimus autoriteedist. Praegusele kultuurile on iseloomulik asetada kahtluse alla traditsioonilisi autoriteete - parlamenti, põhiseadust, kirikut, jt - otsides lisatõestust, miks just sellele autoriteedile peaks andma legitiimsuse. Vajatakse tõestust selle kohta, et juhtide autoriteet omab tegelikku kaalu ning miks seda tuleks tähele panna.
Tänases tekstis näitab Jeesus, miks on tema autoriteet pidanud vastu ajaproovile. Puhastades templi kasumitagajajaist, kõneleb ja toimib ta Jumala nimel õiglases vihas (19:45,46).
Ja jääb rahulikult mõistatuslikuks, kui otsese kahtluse alla seatakse tema enese autoriteet, ning kui teda hakkavad küsitlema ülempreestrid ja kirjatundjad (1-8). Vastus, millega Jeesus küsijad nurka ajab, püstitades variseride jaoks lahendamatu dilemma, on kümnesse: Kas aktsepteerite Ristija Johannese õpetust kui Jumalast lähtuvat, või kaotate teda kritiseerides oma populaarsuse? Te teate, et teil pole sellele vastust! Variserid ei suutnudki vastata. Nende ees seisis õpetaja, kellega tuli tõsiselt arvestada.
Kui küsin endalt, miks olen Jeesuse järgija, siis pean tunnistama et paljuski tema autoriteedi pärast ning sellepärast kuidas Ta seda rakendas. Jeesus ei karda võimu, vaid rakendab seda õiglaselt. Ta tunneb end igati hästi templis rahvahulkadega suheldes ning neid õpetades. Ta teab, millal vastata ja millal vait olla.
Meie, usklike jaoks jääb see aga väljakutseks - tunda end “hästi” Jumalas, ära tunda Jeesuse tee, tema toimimisviis selles olukordade paljususes, milles end jätkuvalt leiame. Ühiskonnas, mis ei kummarda enam poliitikute võimuillusiooni ette, ning kahtleb igasuguses päritud ülemlikkuses; võib Jeesuse radikaalse autoriteedi leidmine ja esiletoomine tuua suure muutuse inimeste ellu.
Selle kommentaari autor: Peter Broadbent