Loe läbi alltoodud kirjakoht: Gl 4:8-20
Hoiatus tagasilangemise eest8Kuid siis, kui te ei teadnud midagi Jumalast, te orjasite neid, kes loomult ei olegi jumalad.
9Nüüd aga, kui te olete Jumala ära tundnud - pigem küll on Jumal teid ära tundnud -, kuidas te pöördute jälle nõrkade ja viletsate algainete poole, mida te jälle uuesti tahate orjata?
10Te peate päevi ja kuid ja aegu ja aastaid.
11Ma kardan teie pärast, et ma olen asjata teie heaks vaeva näinud.
12Saage, vennad, niisuguseks nagu mina, sest minagi olen nagu teie. Ma anun teid! Te ei ole mulle mingisugust ülekohut teinud.
13Te ju teate, et ma esimesel korral kuulutasin teile evangeeliumi oma ihu nõtruses
14ning teie võitsite kiusatuse ega põlastanud mind mu keha pärast ega sülitanud maha, vaid võtsite mu vastu nagu Jumala ingli, nagu Kristuse Jeesuse.
15Kus on nüüd teie õndsakskiitmine? Ma ju tunnistan teile, et kui oleks olnud võimalik, siis te oleksite oma silmad välja kiskunud ja andnud minule.
16Kas ma olen saanud teie vaenlaseks, rääkides teile tõtt?
17Nemad ei lipitse teie ümber hea pärast, vaid nad tahavad teid tõrjuda eemale minust, et te innukalt lipitseksite nende ümber.
18Alati on hea olla innukas hea suhtes, mitte ainult siis, kui mina teie juures olen.
19Mu lapsed, kelle pärast ma olen jälle lapsevaevas, kuni Kristus teie sees saab kuju!
20Küll ma tahaksin nüüd olla teie juures ja muuta oma häältki, sest ma olen teie pärast nõutu.
Paulus viitab tänases tekstis erilistele päevadele ja aastaaegadele (s 10). Tundub, et Galaatia kristlased järgisid juutide seaduse kalendrit ning Paulus oleks soovinud, et nad seda ei teeks. Paulus tundis, nagu antaks autole tagurpidi käik siis, kui tuleks sõita hoopis edasi. Käsuseadus oli juba teinud oma töö viies aastate lõikes rahva Messia Jeesuseni - aga nüüd arvasid galaatlased, kes olid alustanud Jeesusega, et neil tuleks tagasi käsuseaduse juurde pöörduda. Ja Paulus kardab, et nad on kaotanud asja tuuma ning unustanud kõik, mida Jeesuse töö tähendas. Seepärast soovib ta, et nad mõtleksid järele, ning et neid selles innustada ja nad taas tasakaalupunkti tuua, viitab ta esimesele kohtumisele nendega.
Paulus räägib haigusest (s 13). Millist haigust ta silmas pidas? Oli see nägemisprobleem? Kas sellepärast viitab ta galaatlaste ütlusele, et nad oleksid nõus andma oma silmad talle (s 15)? Või oli probleemiks hoopis galaatlaste “haigus”, millele Paulus viitas kui “vaiale oma ihus” (2Kr 12:7)? Me ei tea seda täpselt - aga ühte teadsid galaatlased väga hästi. Nad nägid, et nende põdur ja haige külaline tõi enesega kaasa sõnumi tugevusest ning elavast väest. Ja nad võtsid Pauluse vastu kui “ingli” (s 14) - Jumala enese saadiku.
Salmis 19 kohtame veel üht, ja võibolla ka ootamatut meditsiinilist terminit. Paljud arvavad, et Paulus oli karm ja riiakas, ometi võis ta olla väga hellasüdameline ning emotsionaalne. Siin räägib ta “lapse sündimisest”. Paulus nägi end kui ema, kes on “sünnitanud” oma vastpöördunud. Ja ta võrdles oma teenimistöö suurt pingutust ema pingutusega keset sünitusvalusid. Ma olen sünnitustvaludes, ütleb ta, et uus vaimulik elu saaks alguse neis inimestes, keda armastan. See emotsionaalne pühendumine, kannatus millest ta pidi läbi minema ning uue loodu tõotus - kõik need on tema jaoks võrdpildid emast, kes kingib oma sündivale lapsele elu.
Selle kommentaari autor: John Proctor