Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Tunnetepõhine käitumine

Kolmapäev, 24. Juuni 2020

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Õp 27:1-13

Veel Saalomoni tarkust
1Ära kiitle homsest päevast, sest sa ei tea, mida see päev toob!
2Kiitku sind keegi teine, aga mitte su oma suu, keegi võõras, aga mitte su oma huuled.
3Kivil on raskus ja liival kaal, aga arulageda viha on rängem neist mõlemast.
4Raev võib olla julm ja viha otsekui uputus, aga kes suudaks seista armukadeduse ees?
5Parem avalik noomitus kui salalik armastus.
6Sõbra löögid on mõeldud siiralt, aga vihamehe suudlused on võltsid.
7Kelle kõht on täis, see tallab kärjemee, aga näljasele on kõik kibegi magus.
8Nagu pesast pagev lind on mees, kes põgeneb oma kodukohast.
9Õli ja suitsutusrohi rõõmustavad südant, aga sõbra magusus tuleb südamlikust nõuandest.
10Ära hülga oma sõpra ja oma isa sõpra; ära mine oma venna kotta, kui sul on viletsuseaeg; parem naaber ligidal kui vend kaugel!
11Ole tark, mu poeg, ja rõõmusta mu südant, et võiksin vastata sellele, kes mind teotab!
12Tark näeb hädaohtu ja poeb peitu, aga rumalad lähevad edasi ja saavad nuhelda.
13Võta kuub sellelt, kes on hakanud käendajaks võõrale, muulaste pärast võta temalt pant!

Kui kellelgi teist jääb vajaka tarkust, siis ta palugu Jumalalt, kes kõigile annab heldelt (Jk 1:5).

Õpetussõnades ei saa kunagi eeldada, et mingil salmil pole seost sellele eelnevate ja järgnevate salmidega. Õp 27 tundub alguses nagu segapuder, ometi leiame siit läbivaid teemasid ja seotud salme, kui lähemalt uurima hakkame. Eelkõige keskendutakse siin alandlikule, ettevaatlikule, kohusetundlikule ja hoolikalt planeerivale suhtumisele tulevikku.

Salmis 1 väljatoodud põhimõtet illustreerivad mitmed sama peatüki salmid: ei suur rikkus, praegune heaolu ega näiliselt head väljavaated pole tingimata kestvad.  Elu vajab korraldamist, distsipliini, planeerimist ja praeguste kohustuste vastutustundlikku täitmist. Ettevaatlikkus on voorus (s 12). Selle kohta kasutatud sõna (heebrea keeles „arum“), võib vihjata ka mao kavalusele (1Ms 3:1), kuid siin tähistab see kainet kaalutlust, oleviku abil tulevikuks valmistumist – selle vastand oleks „kergeusklik“ (lihtsameelne, „pethi“). Salm 13 kirjeldab olukorda, milles on väga oluline vältida kergeusklikkust – hoolikalt tuleb kaalutleda, kui keegi palub raha või abi, isegi kui lubatakse mitmekordselt tasuda!

Selles ebakindlas elus ei tohiks me jääda üksi, vaid peaksime leidma ja väärtustama sõpru. Tõeline sõprus oma siiraste nõuannetega on kui õli ja suitsutusrohi (s 6, 9). Tõeline sõber on abivalmis ja tundlik sõbra vajaduste suhtes. Sõprus on taevane and mis tugevdab kogu isiksust. Teadlikkus sellest, mis on elus oluline, sealhulgas heade sõprade seltskond, seostub teise põhiteemaga: sel ajal, kui kavandame tulevikku, ei tohiks muutuda rahulolematuks sellega, mis meil on praegu, ei tohiks püüda end üle teiste upitada, ega minna kodust kaugele põnevust otsima (s 2, 8). 

Kuid mida arvata 3. salmist? Tundub, et siin hoiatatakse meelepaha eest, mida võib põhjustada rumalus. Selle salmi (vastu)kaja leiame ka salmidest 11 ja 12 - ning salm 4 räägib samuti raevust, öeldes, et (armu)kadedus võib põhjustada veelgi suuremat viha.

Peaaegu kõik tänase tekstilõigu salmid hoiatavad tegutsemise eest esmase tundepuhangu põhjal. Loeme, kuidas tundelainetuses tehtud otsused ja teod, toovad enamasti kaasa mingit laadi hävituse, seda eriti aga suhetes. See on kainestav teadmine praeguses maailmas, kus ikka rohkem õhutatakse inimesi käituma nimelt esmase tundepuhangu ajel. Tark on see, kes oskab näha oma valikute tagajärgi, ning impulsiivse reaktsiooni asemel õigel ajal eemalduda.

 
“Issand, täida palun iga osa minust kiitusega! Kuulutagu kogu mu olemus Sinust ja Su armastusest, hoolimata sellest, kas olen impulsiivne, vaene või nõrk.”

Selle kommentaari autor: Alec Motyer