Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Arutleme koos

See Suure Piibliseikluse osa sisaldab küsimusi ja vastuseid: tõelisi küsimusi tõelistelt lastelt üle

maailma ja tegelikke vastuseid päris täiskasvanutelt, kes aitavad lastel mõista Jumalat ja Piiblit.

 

Lugege piiblilugu koos. Täiskasvanutena võite leida, et lastele on vaja anda taustateadmisi või

sündmusi selles Piibli osas veidi lahti seletada. (Kui te pole oma teadmistes kindel, leiate (edaspidi)

lehtedelt “Alusta” ja “Ühenda” selle seikluse jaoks kasulikku tausta ja teavet Piibli kohta.)

Püüdke lapsega vesteldes mõista, mis on tema jaoks peamine loost tulenev küsimus. Mis on see,

mis ajab teda segadusse või häirib? See küsimus võib teile tunduda üsna ebatõenäolise või isegi

võimatuna, aga ka teemana, millel ei näi olevat erilist mõtet; see võib olla lihtsalt mõni sõna,

millest ta aru ei saa. Ja veel: lastel võib olla rohkem kui üks küsimus!

 

Kuidas juhendaja lapse küsimusele vastab? Kui olete laste küsimustele vastanud, pange palun kirja nii laste küsimused kui enda vastused, et ka teised lapsed ja juhendajad saaksid kuulda teie mõtteid.

Soovime, et Suurt Piibliseiklust läbides jagaksite oma küsimusi ja vastuseid teistega, saates need e-posti aadressile: info@avatudpiibel.ee

 

2. seiklus:  Jumala perekond

Aeg lahkuda

Loe, millest rääkisid Isabel ja tema isa Mark, kui nad seda piiblilugu koos lugesid.

 

Isabel, peagi 6, armastab reisida Suurte Suitsumägede Rahvuspargis. Isabel küsis: “Miks käskis Jumal Aabrahamil oma isa ja sõbrad maha jätta?”  Mark vastas: “Jumal saadab Abrahami uude kohta, et anda talle häid asju.” Isabel imestas: “Miks ta ei võta oma sõpru ja perekonda kaasa? Kas neile hakkavad juhtuma siis halvad asjad?”

 

 

 

 

Mark ütles: “Vahel annab Jumal inimestele erinevaid juhised ja õnnistab inimesi erinevalt.”

 

 

 

 

Kuidas sina vastaksid?

 

Jumala tõotus Aabramile

 

Tõotus täitub

 

Mitte üksi

Loe, millest rääksid James ja tema sõber Wendy, kui nad lugesid koos seiklust “Mitte üksi”. James on 12-aastane, talle meeldivad jalgpall, jalgrattasõit ja automatkad. James imestas: „Kuidas Jaakob teadis, et see unenägu oli Jumalast ja mitte tavaline unenägu?”

 

 

 

  Wendy selgitas: “Me võime näha mitmesuguseid unenägusid – ja mõned neist võivad olla tõesti kummalised. Aga kui Jumal meiega suhelda tahab, teeb Ta seda viisil, millest me aru saame, et see on tõesti Tema. Ta ei taha, et oleksime segaduses. Ma arvan, et Jaakob teadis kindlalt, et see unenägu oli eriline. Ka tänapäeval räägib Jumal inimestega unenägude kaudu.”

 

 

 

  Kuidas sina vastaksid?

 

Saame sõpradeks

Loe, millest rääkisid Abby ja tema isa Aaron, kui nad seda piiblilugu koos lugesid.

 

Abby on 8-aastane ja elab Ameerikas. Tal oli selle piibliloo kohta palju küsimusi.

Abby küsis: “Miks Jaakob kummardas seitse korda Eesavi ees?”

 

 

 Aaron vastas: “Seitset peeti täiuslikkuse, lõpetatuse või erilise au sümboliks. Eesavi ees seitse korda kummardades avaldas Jaakob talle erilist austust ja see oli ka märk täielikust alandlikkusest. Teisisõnu ta ütles: “Vaata, Eesav, ma ei taha sinuga tülitseda.”

 Abby tahtis teada: “Miks Jaakob pani Joosepi ja Raaheli viimaseks ja teised esimeseks? Miks olid vanemad lapsed ees ja noorimad taga?”

 Aaron selgitas: “Raahel ja Joosep olid viimased osaliselt seetõttu, et Joosep oli noorem ja haavatavam kui tema vennad, ja ka sellepärast, et Jaakob eelistas Raahelit Leale.

Kui Eesavi mehed oleksid tema perekonda rünnanud, siis oleks Raahelil ja Jaakobil tagapool olnud suurem võimalus ellu jääda.”

Abby ei saanud aru: “Mis on “karjad”?”

Aaron vastas: “Seda sõna kasutati Jaakobi loomakarjade kohta. Seda kasutatakse millegi kohta, mida on palju. Eesav tahtis teada, miks Jaakobil olid kaasas kogu ta pere ja karjad. Ta teadis, et Jaakob plaanitseb midagi.”

Abby küsis: “Miks andis Jaakob Eesavile kõik need kingitused?”

Aaron rääkis loo: “Umbes 20 aastat tagasi oli Jaakob pettusega võtnud Eesavilt õnnistuse. Eesav oli tookord nii vihane, et tahtis teda tappa ja Jaakob pidi põgenema. Nüüd, kui Jaakob koju tagasi tuli, kohtusid nad esimest korda peale põgenemist. Ta ei võinud kindel olla, et Eesav teda ikka veel tappa ei taha, eriti kui ta nägi, et Eesavil oli kaasas 400 meest! Selle asemel et usaldada Jumalat, arvas Jaakob, et kingitused Eesavile aitavad päästa tema enda ja ta pere elu.”

Abby tahtis teada: “Kust ta kõik need inimesed sai?”

Aaron vastas: “Eesav ei olnud Jaakobi perega kunagi kohtunud ega teadnud, et need olid tema teenijad, naised ja lapsed.”

 Kuidas sina vastaksid?